Ana Sayfa Siyaset CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEMİR’DEN ŞUTSO’YA ZİYARET

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEMİR’DEN ŞUTSO’YA ZİYARET

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, geldiği Şanlıurfa’da, ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin’i, makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2012 Çarşamba 00:01
CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEMİR’DEN ŞUTSO’YA ZİYARET
Şanlıurfa'nın ekonomik, ticari durumu ve yeni açıklanan teşvik paketiyle ilgili bir görüşme gerçekleştiren Demir, Başkan Ertekin’den bilgi aldı. Milletvekili Demir ayrıca, Şanlıurfa’nın yabancısı olmadığı için ilimizin Fahri olarak 13. Milletvekili olduğunu, Şanlıurfa için her türlü hizmeti vermeye hazır olduğunu belirtti.  Demir şöyle devam etti “Teşvik paketinde 6. Bölgede, yani en üst düzeyde olmanız hayırlı olsun, bu kente geldiğimiz andan beri ilçelerde ve merkezde çeşitli incelemelerde bulundum, buraya yatırım devam etmesi için ve yatırımların hızlanması için çok çalışmak gerekiyor. Şanlıurfa tarımsal üretime dayalı bir ekonomiye sahip bir il, ancak, teşvikin bu alanda yeterli olmadığını görüyoruz. Bunu için girişimlerimiz olacak. Şanlıurfa için başka bir görev daha üzerimize düşerse yapmaya hazırız” dedi.

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin ise ilimizdeki sulama alanlarında kullanılan elektirik enerjisi fiyatlarının yüksekliğini vurgulayarak, bu noktada sıkıntı olduğunu belirtti. Ertekin “ Tarımsal alanlarda kullanılan sulama için yaklaşık 8300 kuyu var ve her kuyunun olduğu bölgede yaklaşık 40 kişi çalışıyor, dönümde yaklaşık 220 TL gibi bir gider oluşturuyor. Bu gider barajlar kanalıyla yapılan sulamalarda 16 ile 20 TL arasında. Üretimde maliyete çok büyük etkisi oluyor. Yani sanayide kullanılan elektrik enerjisinden daha fazla bir maliyet söz konusu. Bu yalnızca Şanlıurfa’nın sorunu da değil, Muğla’nın da, Niğde’nin de Nevşehir’in de sorunu… Türkiye’de sulanan alanların yaklaşık olarak % 70’i barajlar kanalıyla % 30’u da elektrik enerjileri kullanılan kuyularla sulanıyor. Daha önce maliyet çok yüksek değildi, çiftçi, harcadığı enerjinin ödemesini belli dönemlerde yapıyordu. Kemal Derviş Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olduktan sonra birim fiyatları çok yükseldi, çiftçiler bundan dolayı ödeme güçlüğü çekiyor.

İlimize yapılabilecek en önemli katkılardan biri olarak, çiftçilerimiz için dönümde yaklaşık 220 TL tutan bu elektrik enerji fiyatlarını düşürmek adına bir önerge verilebilir. Sizden bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

Gerçekleşen ziyarette, CHP İl Başkanı Halil Nimetoğlu, Merkez İlçe Başkanı Adnan Öncel, Karaköprü Belde Başkanı Kenan Karataş da hazır bulundu.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2000-2004 yıllar arasında öğretim üyeliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Başkanlığı, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı ve Baştabiplik görevlerinde bulunmuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star