Ana Sayfa Siyaset CHP Önce Sevindi Sonra Şaşırdı

CHP Önce Sevindi Sonra Şaşırdı

CHP İzmir İl Merkezi’nde sandıkların açılmaya başlamasıyla birlikte partililerden telefonla gelen İzmir sandık sonuçları sevinç yarattı. Ancak bir süre sonra oyların düşmeye başlamasıyla şaşkınlık üzüntü hakim oldu.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2011 Pazar 22:01
CHP Önce Sevindi Sonra Şaşırdı
CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili adayı Alaattin Yüksel, İl Merkezi toplantı salonunda CHP Genel Merkezi sisteminden gelen sonuçları notebook üzerinden takip etti. CHP İzmir milletvekili Oğuz Oyan, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, milletvekili adayları Ebru Okay, Hülya Güven de ilk saatlerde gelen sonuçları merakla izledi. Oy sayımının saat 17.00’de tamamlanmasından bir süre sonra saat 17.45’den itibaren parti görevlilerinden İzmir’deki sandık sonuçları telefonla gelmeye başladı. Aynı süreçte CHP Genel Merkezi’nin sisteminden de Türkiye geneli ve il il açılan sandıkların sonuçları görülmeye başlandı.
CHP’nin Türkiye genelindeki oy oranını arttığını gösteren sonuçlar başta Alaattin Yüksel olmak üzere partilileri sevindirdi. Ancak, saat 18.30’dan itibaren televizyonlarda sonuçların verilmeye başlamasıyla şaşkınlık yaşandı. CHP’nin oy oranının hem İzmir’de hem Türkiye genelinde partililerin beklediği şekilde artamamasıyla ilk saatlerdeki sevincin yerini şaşkınlık ve üzüntü aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da seçim sonuçlarını takip etmek için İl Merkezi’ne geldi. Sonuçlar ekranlara yansıdıkça CHP’lilerin de yüzleri asıldı.

İZMİR AK PARTİ'DE YÜZLER GÜLÜYOR
İzmir’de Ak Parti yöneticilerinin yüzü gülüyor. Seçim başarısında bir ay önce 10 kişilik ekiple İstanbul’dan gelen İsmail Hakkı Turunç’un etkili olduğu öğrenildi.İzmir’de Ak Parti yöneticileri ve adayları, seçimi İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın odasına kurulan barkovizyondan izledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, saat 19.00’da partiye geldi ve Akay’ın odasında çay içerek, sonuçları takip etti. Parti binası girişine kurulan ofisteki görevliler, partililerin içeri girmesini engelleyerek, seçim ofislerine yönlendirdi. Günay ve Yıldırım’dan ilk açıklama saat 20.00’de geldi. Günay, şunları söyledi:“Henüz sayım devam ediyor. Vatanımız, milletimiz, demokrasimiz için hayırlısı olsun. Şu andaki sonuçlara göre hem ülke düzeyinde hem İzmir düzeyinde oylarımızın önemli ölçüde arttığı görünüyor. Milletimize teşekkür ederiz. Sayımların biraz daha ilerlemesini bekleyelim.Ulaştırma eski Bakanı Yıldırım ise “Hayırlı olsun. Sayım devam ediyor öyle görünüyor ki üçüncü döneminde de Ak Parti ülke genelinde oylarını arttırıyor. Bu Türk siyasetinde pek alışılmış bir şey değil. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun" dedi.
Günay ve Yıldırım, açıklamanın ardından seçim kurullarına gitti.

İSTANBUL EKİBİ DESTEK VERDİ
İl Başkanlığı’nın dördüncü katındaki Seçim Koordinasyon Merkezi’ne (SKM) sandık başındaki müşahitlerden sonuç yağdı. İzmir’de parti yöneticilerinin yüzü ilk sandıktan itibaren güldü. Ak Parti’nin İzmir’deki seçim başarısında bir ay önce İstanbul’dan 10 kişilik ekibiyle gelen SKM Koordinatörü İsmail Hakkı Turunç’un etkisi büyük. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde görev yapan Turunç, 10 kişilik ekibiyle geldiği İzmir’de seçim tecrübesini ortaya koydu. Her sandıkta dört kişilik sandık müşahitleri, dokuz kişilik de sandık yönetim kurulları oluşturuldu. İzmir’e seçime bir ay kala gelen Turunç, 2009 yerel seçimlerinde Diyarbakır’da görev almıştı.

İSMAİL HAKKI TURUNÇ KİMDİR?
1952 yılında Sivas’ta doğdu. 1959 yılından bu yana Fatih Beyceğiz’de ikamet ediyor. 1973 yılında siyasi çalışmalara başladı, 1987 yılında İstanbul 2. bölgeden milletvekili adayı oldu. 1993- 1997 yıllarında RP Fatih İlçe Başkanlığı yaptı. 1999 yılında Fazilet Partisi ilçe meclis ve büyükşehir meclis üyesi oldu. Belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirildi.

 (milliyet.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık