Ana Sayfa Siyaset CHP: Sayın Öcalan diyenler serbest bırakılmalı

CHP: Sayın Öcalan diyenler serbest bırakılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “temsilcisi” MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın PKK lideri Abdullah Öcalan’a “sayın” diye hitap ettiğine dikkat çekerek, “Sayın Abdullah Öcalan' deyip de onlarca insanın cezaevinde olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2011 Cuma 14:09
CHP: Sayın Öcalan diyenler serbest bırakılmalı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “temsilcisi” MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın PKK lideri Abdullah Öcalan’a “sayın” diye hitap ettiğine dikkat çekerek, “Sayın Abdullah Öcalan' deyip de onlarca insanın cezaevinde olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor. Eğer Başbakan'ın temsilcisi 'sayın Öcalan' diyorsa bu hukuken bir suç değilse, bundan dolayı içerde yatanların derhal bırakılması gerektiğine inanıyorum” dedi. 

Başbakan Erdoğan'a iki kitap göndermek için İstanbul Milletvekili Melda Onur ile birlikte Mithatpaşa Postanesi'ne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

BAŞBAKAN’A İKİ KİTAP GÖNDERDİ

Tekin, Başbakan’a Server Tanilli'nin "Nasıl Bir Demokrasi İstiyoruz" kitabıyla Alain Touraine'nin "Demokrasi Nedir" kitabını gönderdi.

Tekin, "Özellikle önemli vurgu yapılacak bölümleri, sayın Başbakan'ın daha rahat okuması amacıyla işaretledik" dedi.

Bir gazetecinin, Başbakan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili bugün gazetelere yansıyan “kimseye yedirmem” şeklindeki açıklamasını sorması üzerine Tekin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Başbakan daha önce CHP ve farklı siyasi partilerin böyle bir görüşmenin olduğunu söylediğinde çok sert bir üslupla cevap vermişti. Bu konuda sayın Kılıçdaroğlu, 'eğer gerçekten iç barış sağlanacaksa bu tür görüşmeler olabilir' demesine rağmen sayın Başbakan ne yazık ki her zamanki üslubuyla hakaretli bir cevap vermişti. Burada sorgulanması gereken çok önemli sorular var, sadece 'yedirmem', 'yedirtmemle' geçiştirilebilecek şeyler değil. Birincisi şu anda sadece 'sayın Abdullah Öcalan' deyip de onlarca insanın cezaevinde olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor. Eğer Başbakan'ın temsilcisi 'sayın Öcalan' diyorsa bu hukuken bir suç değilse, bundan dolayı içerde yatanların derhal bırakılması gerektiğine inanıyorum. İkincisi orada önemli vurguların birkaç tanesi de CHP ve MHP'yi terör örgütüne şikayet etmesi. Yani eğer devlet adına böyle bir görüşme yapılıyorsa, belli ki devlet adına değil sayın Başbakan'ı direkt temsilen bu görüşmeler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde sayın Genel Başkanımız daha detaylı açıklamalarda bulunacaktır."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık