Ana Sayfa Güncel CHP, Seçmene Gidiyor

CHP, Seçmene Gidiyor

Partisinin grup toplantısının ardından açıklama yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu “AKP’lilerin gözdağının önünde de kaya gibi duracağız” dedi. Ayrıca CHP’li vekillere seçim bölgelerine giderek, yemin boykotu konusunda tavırlarını halka anlatmalarını istedi.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2011 Salı 14:41
CHP, Seçmene Gidiyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubunun basına kapalı yapılan toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Meclis’te AK Partili bir milletvekilinin söylediği iddia edilen 'Sırada 3 CHP'li vekil daha var. Onları da içeri atacağız' sözlerine değinen Kılıçdaroğlu “Biz bu gözdağının önünde de kaya gibi duracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'de insan haklarının, evrensel hukukun, demokrasinin, seçme ve seçilme hakkının eksiksiz uygulanması için her bedeli ödemeye hazırız. Tehdide ve şantaja asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Biz bir demokrasi mücadelesi, insan hakları mücadelesi veriyoruz. Seçme ve seçilme hakkının önündeki engellerin kaldırılması ve demokrasi, milli iradenin önündeki engellerin kaldırılması mücadelesi veriyoruz'' diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendilerinin ''tek adamın egemen olduğu ülkeyi değil, yurttaşların egemen olduğu Türkiye'yi savunduklarını'' kaydetti.

CHP’nin yemin etmeme tavrı nı neden aldığını 16 madde ile izah edeyim CHP Lideri, tutuklu milletvekillerinin yeminden sonra da yargılanmaya devam edilebileceğini ama önce Meclis’te yemin edebilmelileri gerektiğini söyledi.

“Egemenlik kayıtlı ve şartlı olarak milletin hakkı olmaya başladı” diyen Kılıçdaroğlu, hükümetten yargıya müdahala taleplerinin olamayacağını, ancak yurttaşın oyuna sahip çıkamayan bir partinin ülke çıkarlarına da sahip çıkamayacağını söyledi.

DEVAMSIZLIK CEVABI: ELİNİ TUTAN YOK Bu arada, partisinin grup toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın 5 birleşime devamsızlık durumunda CHP'li milletvekilleri hakkında devamsızlıktan işlem yapılabileceğini söylediğinin ifade edilmesi üzerine, ''Elini tutan yok'' karşılığını verdi.

VEKİLLERE TALİMAT: SEÇMENE ANLATIN CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu TBMM'de milletvekilleriyle 5’erli gruplar halinde görüştü. Kılıçdaroğlu, CHP’li vekillere seçim bölgelerine giderek, yemin boykotu konusunda tavırlarını halka anlatmalarını istedi. Öte yandan, CHP’nin yemin etmeme konusundaki tutumu “demokrasi manifestosu” isimli kitapçık haline getirilecek.(milliyet)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık