Ana Sayfa Urfa Haberleri CHP ve AKP Mutabakata Vardı

CHP ve AKP Mutabakata Vardı

AKP ve CHP heyetleri yeni anayasa çalışmaları için görüştü

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2011 Perşembe 08:12
CHP ve AKP Mutabakata Vardı
Görüşmeye AKP heyeti adına Genel BaşkanYardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı.

CHP’ye, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili görüşmek için ziyarette bulunan AK Parti heyetinden Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Çelik, yeni anayasanın Meclis’in temel gündem maddesi olması gerektiği ve Uzlaşma Komisyonu’nun ön şartsız olarak toplanması gerektiği konusunda CHP ile tam bir mutabakata vardıklarını belirtti.

Konuşmasına, CHP heyetine ev sahipliği için teşekkür ederek başlayan Çelik, şöyle konuştu:

"Çok sıcak ve büyük bir nezaketle bizi ağırladılar. AK Parti olarak temel hassasiyetimizi kendileriyle paylaştık. Temel hassasiyetimiz şudur; Meclis’in temel gündemi, yeni anayasa yapılması olmalıdır. Uzlaşma Komisyonu bir an evvel kurulmalıdır, ön şartsız toplanmalıdır. Meclis’teki bütün partilerin eşit temsille temsil edildiği bir mekanizma olmalıdır. Sürecin insiyatifi Meclis Başkanı’ndadır. Siyasi partiler, buna katkı vermelidirler. Ak Parti olarak sadece uzmanların görüşlerinin alındığı bir anayasa yapılmasını istemiyoruz. Dünyada dikkate alabileceğimiz çok ciddi anayasa tecrübelerini inceliyoruz" Komisyonun mümkün olduğunca, Meclis dışındaki partiler ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlara ulaşarak veriler toplaması gerektiğini de dile getiren Çelik, "Bundan sonraki süreçte, Komisyon kendi yöntemini belirlemekte yetki sahibidir. Bizler, siyasi partiler olarak, pozitif bir atmosfer oluşturmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yeni anayasa konusunda milletimizin büyük bir beklentisi var" diye konuştu.

Yeni anayasa meselesininin siyasi partiler arasındaki diğer gündem maddelerinden bağımsız olarak ele alınması gerektiğini de belirten Çelik, "Bir yıl içerisinde sonuca ulaşılması gerektiğini CHP ile paylaştık" dedi.

CHP’Lİ HAMZAÇEBİ: UZLAŞMA KOMİSYONU, CHP’NİN ÖTEDEN BERİ İFADE ETTİĞİ BİR DÜŞÜNCEDİR

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP ve AK Parti heyetleri arasında CHP Genel Merkezi’nde yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Komisyon kurulması fikrini, partisinin daha önce dile getirdiğini söyledi. 

Hamzaçebi, "Sayın Meclis Başkanı’nın başlatmış olduğu bu çalışma devam etmelidir. Kurulacak olan Uzlaşma Komisyonu’na CHP tabii ki üye verecektir" dedi.
CHP ile AK Parti heyetlerinin görüşmesinden sonra soruları yanıtlayan Hamzaçebi,AK Parti üyelerinin dile getirdiği Meclis Başkanı’nın başkanlığında kurulması planlanan Uzlaşma Komisyonu’nun kurulması ve buraya siyasi partilerin katılması gerektiği yönündeki düşünceyi, CHP’nin de öteden beri dile getirdiğini söyledi. Akif Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Sayın Meclis Başkanı’nın başlatmış olduğu bu çalışma devam etmelidir. Kurulacak Uzlaşma Komisyonu’na CHP tabii ki üye verecektir. Görüşmeler esas olarak bu çerçevede sürmüştür. Bu çerçevede çeşitli görüşler ifade edilmiştir. Şunu söylemeliyim ki; anayasalar birer toplumsal sözleşme metinleridir. Yani toplumun en geniş mutabakatla uzlaştığı, üzerinde mutabık kaldığı metinler olmalıdır. Bu şekliyle olduğu takdirde anayasalar, toplumsal sözleşme metni tanımına uygun olarak yapılmış olurlar. Parlamentonun önünde en önemli mesele budur. Yapılacak olan çalışmalar milletin görüşünü yansıtan, milletin en fazla mutabakatla üzerinde mutabık kaldığı konular olmalıdır. Metin bu şekilde bir çalışma ortaya konulmaya çalışıldı. Niyetler bu şekilde ifade edildiği takdirde şüphesiz olumlu olacaktır."

Görüşme sonrası AK Parti heyeti ile ortak açıklama yapmamalarının özel bir nedeni olmadığını belirten Hamzaçebi, çalışmaların bir yılda tamamlanması ile ilgili değerlendirmeleri sorulduğunda ise, "Buna Uzlaşma Komisyonu karar verecektir. Şimdiden komisyonu süre ile kısıtlayan bir açıklama çok doğru değil" karşılığını verdi.
CHP’li Hamzaçebi, "Görüşmelerde kırmızı çizgilerinize vurgu yaptınız mı?" diye sorması üzerine ise Hamzaçebi, "CHP’nin 12 Eylül Referandumu’ndan bu yana ifade ettiği özgürlüklerden yana tavrı olan görüşleri vardır ama iki partinin toplantısında bu görüşlerin çalışmalara yön verecek şekilde kesinleştirilmeye çalışılması doğru olmaz. Böyle bir şey yapılmadı" yanıtını verdi.

Anayasa çalışmalarında, bütün toplumun iradesinin yansıtılması gerektiğinin altını çizen Hamzaçebi, "Meclis’te çoğunluğumuz var diyerek, hiçbir siyasi parti bir anayasa yapım işine kalkışmamalıdır. Bir anayasanın meşruiyet sorunu olmaması için halk iradesinin en güçlü şekilde, bu anayasanın arkasında olması gerekir. Şart budur aslında. Meşruiyet sorununu aşmalıyız, bütün tartışmalardan bu anayasayı uzak tutmalıyız. Uzlaşma Komisyonu’nda tarışmalar olur, üzerinde uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular olur. Bütün bunlarda, Komisyon gerekli değerlendirmeleri yapacaktır" diye konuştu.

"BDP’NİN KARARI SON DERECE OLUMLU"

BDP’nin 1 Ekim’de Meclis’e girme kararı ile ilgili düşünceleri de sorulan Hamzaçebi, kararı olumlu bulduğunu belirterek, "Meşruiyetin gereği, seçilmiş olan tüm milletvekillerinin parlamentoda olmasıdır. Bu açıdan Barış ve Demokrasi Partisi’nin yasama faaliyetlerine katılacak olması son derece olumludur" yorumunu yaptı.
(VATAN)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık