Ana Sayfa Güncel CHP VE MHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI: EKMELEDDİN İHSANOĞLU

CHP VE MHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI: EKMELEDDİN İHSANOĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Devlet Bahçeli ile cumhurbaşkanı adayı konusunda görüşmesi bekleniyordu. Kılıçdaroğlu çatı adayını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ilettiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2014 Pazartesi 17:42
CHP VE MHP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI: EKMELEDDİN İHSANOĞLU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı “çatı adayı” olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ilettiğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada “Herkesin kabul edebileceği saygınlığı dürüstlüğü olan bilgisi birikimiyle herkese örnek olacak bir ismi öneriyoruz, Ekmeleddin İhsanoğlu. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak. Demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Kavgadan uzak barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Bu öneri milletimiz içih çok hayırlıdır. Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştığı intibahı yaratmıştır. CHP liderinin değerli bir ismi önermesi, bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum.” dedi.

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

1943, Kahire doğumlu Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı.

Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı.

1 Ocak 2005′ten 2013′e kadar İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olan İhsanoğlu, örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini de taşıyor. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.

Hüseyin Çelik tarafından eleştirilmişti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, o dönem “İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ne iş yaptığını bilen var mı? Bu zat, darbeden sonra Mursi’yi suçlamıştı. Prof. Dr. İhsanoğlu’nun genel sekreter seçilmesi için sayın cumhurbaşkanımızın ve sayın başbakanımızın büyük çabalarını hatırladıkça yazık diyorum.” eleştirilerinde bulunmuştu.

kaynak: imctv.com.tr

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da deprem

Urfa'da deprem

Kurumsal

İçerikYukarı Çık