Ana Sayfa Siyaset CHP'de Kongreler Mahkemelik Urfa'da Dahil

CHP'de Kongreler Mahkemelik Urfa'da Dahil

Birçok ilde olağanüstü kongre için imza toplayan CHP'li muhalifler yargıya başvurdu.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 14:24
CHP'de Kongreler Mahkemelik Urfa'da Dahil
Birçok ilde olağanüstü kongre için imza toplayan CHP'li muhalifler, talepleri dikkate almayan genel merkezi yargıya şikâyet etti.

Konya'daki muhaliflerin bu yöndeki başvurusu, sulh hukuk mahkemesi tarafından reddedildi.
Yargıtay'dan çıkacak nihai kararı bekleyen muhalifler, haklı bulunmaları durumunda her il için ayrı ayrı dava açacak. Genel merkez ise olağanüstü kongreleri engellemenin yanı sıra önümüzdeki yıl yapılacak olağan kurultayı da ertelemenin hesabını yapıyor.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun atadığı teşkilatlara tepki gösteren CHP'li muhalifler, birçok il ve ilçede kazan kaldırdı. Ankara, Konya, Şanlıurfa ve Kırıkkale gibi illerde toplanan imzaların üzerinden 45 günden fazla zaman geçti.

Ancak genel merkez, tüzükte öngörülen 'kongre çağrısı'nı yapmadı. İstanbul ve İzmir'de ise imza toplama süreci devam ediyor. Tüzük gereği imzaların toplanmasının ardından 45 gün içinde kongre kararı alması gereken genel merkez, bu konuda herhangi bir girişimde bulunmadı. Bunun üzerine muhalif gruplar konuyu yargıya taşıdı.

Konya'daki davada mahkeme genel merkezi haklı bulunca konu Yargıtay'a taşındı. Diğer illerde yapılacak yargı başvuruları için de yüksek yargının kararı beklenmeye başlandı. Kongre taleplerini ciddiye almayan parti yönetimi, Konya'daki mahkeme kararını gerekçe gösteriyor.

Konya Sulh Mahkemesi, CHP Tüzüğü'nün 42. maddesindeki "Boşalan yerlerde MYK olağan kongreye kadar görev yapacak kurulu atar" hükmüne işaret ederek, muhaliflerin başvurusunu reddetmişti. İmzacı delegeler ise tüzüğün 49. maddesinin açık olduğunu belirterek, seçimle gelen yöneticilerin bile bu maddeye göre kongre yapmak zorunda olduğunu belirtiyor.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP'li vekil Tanal'dan şok iddia!

CHP'li vekil Tanal'dan şok iddia!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık