Ana Sayfa Siyaset CHP'den '1480 Sandıkta Farklılık' Tespiti İddiası

CHP'den '1480 Sandıkta Farklılık' Tespiti İddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, yaptığı yazılı bir açıklamada, “Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak 1480 sandıkta farklılık tespit edilmiştir. Hukuk birimimiz ve il -ilçe başkanlıkları itiraz işlemlerini yürütmektedirler,” dedi.

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2011 Perşembe 21:07
CHP'den '1480 Sandıkta Farklılık' Tespiti İddiası
CHP’nin, hem bu seçimlerle ilgili tam ve doğru bilgilerin elde edilmesi, hem de daha sonraki seçimlerde benzer kuşkuların doğmaması için denetim çalışmalarını sürdüreceğini belirterek, önerilerini sıraladı. Halıcı'nın açıklaması ve tespit ettiğini iddia ettiği durumlar şöyle:  Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçim sonuçlarının güvenilir bir biçimde alınmasını temin etmek üzere tüm sandıklarda görevlendirdiğimiz sandık sorumlularımız,  sandık sonuç tutanaklarını bilgisayar sistemimize girmiş ve bu sonuçlar Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelen sandık ölçekli sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Ayrıca seçim akşamı, yayın yasakları sona erer ermez, YSK’dan iletilen sandık ölçekli seçim sonuçları internet sitemizde yayınlanmış ve oy kullandıkları sandıktaki seçim sonuçlarını kontrol eden vatandaşlarımız, tesbit ettikleri hataları seçim koordinasyon merkezimize iletmişlerdir.

 Süresi içinde itiraz edilebilmesi için farklılık gösteren sandıklar ve bilgileri ilgili il ve ilçe başkanlıklarına iletilmiştir.

 Toplam 1480 sandıkta farklılık tesbit edilmiştir. Hukuk birimimiz ve il/ilçe başkanlıkları itiraz işlemlerini yürütmektedirler.

 Farklılık tesbit edilen sandık sayısı 1480 gibi büyük bir sayı olmasına rağmen bu sandıklardaki toplam oyların sayısı genel oranları binde 5’ten daha az etkileyecek boyuttadır.

 İtiraz süreci sona erdikten YSK’nın kesin sonuçlarının tüm ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları ile karşılaştırıldığı bir rapor ayrıca hazırlanacaktır.    

 Hatırlanacağı üzere Internet sitemizde uygulamaya soktuğumuz “Askı Listesi” sistemi ile vatandaşlarımız, kendisinin ve komşularının seçmen listesinde olup olmadığını kontrol etme ve olası hataları bildirme olanağını bulmuştur. Daha sonra devreye aldığımız “Sandık Listesi”  sistemi ile ise vatandaşlarımızın nerede oy kullanacağını, komşularının nerede oy kullanacağını ve kendi oy kullanacakları sandıkta başka kimlerin oy kullanacaklarını görebilmişleridir.(milliyet.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star