Ana Sayfa Urfa Haberleri Chp'li Tanrıkulu: El Kaide Ve El Nusra'ya Destekten Vazgeçilsin

Chp'li Tanrıkulu: El Kaide Ve El Nusra'ya Destekten Vazgeçilsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye'nin El Kaide ve El Nusra güçlerine destek vermekten vazgeçmesini istedi. Tanrıkulu, muhaliflerin kontrolündeyken her türlü yardımın yapıldığı Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Rasulayn ilçesinin PYD'nin eline geçmesiyle yardımların kesildiğini ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2013 Cuma 16:00

Chp'li Tanrıkulu: El Kaide Ve El Nusra'ya Destekten Vazgeçilsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'ni ziyaret etti. Beraberinde CHP Şanlıurfa il yöneticileri ile Ceylanpınar'a gelen Tanrıkulu, Ceylanpınar Belediye Başkanı BDP'li İsmail Arslan'ı ziyaret ederek, sınır hattında yaşananlara ilişkin bilgiler aldı. Belediyenin ardından ilçe merkezinde dolayan Tanrıkulu, esnafla sohbet edip sorunlarını dinledi.

Tanrıkulu, son olarak sınır hattına giderek PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD'nin kontrolündeki Suriye'nin Rasulayn ilçesini izledi. Sınırda yaşananlara ilişkin vatandaşlardan bilgi alan Tanrıkulu, Suriye'deki çatışmalarda en büyük tedirginliği Ceylanpınar halkının yaşadığını söyledi.

Sınırda yaşananlara ilişkin hükümeti sürekli uyardıklarını ve El Kaide ile El Nusra militanlarına destek verilmemesini istediklerini ifade eden CHP'li Tanrıkulu, "Biz parti olarak hükümeti uyardık. Türkiye El Nusra ve El Kaide güçlerine büyük destek veriyor. Çeçenler, Afganlar ve dünyanın değişik coğrafyasından gelen El Kaide militanları bu bölgede rejime karşı değil, Kürtler'e karşı savaşıyorlar. Hükümet burada onların hem geçişlerine yardım etti, hem de silah temin ederek yardımda bulundu. Buradan hükümete sesleniyorum; yanlış yapıyorsunuz ve yanlış yapmaya da devam ediyorsunuz. El Kaide ve El Nusra güçlerine destek veriyorsunuz. Bu destekten vazgeçin" diye konuştu.

İNSANİ YARDIM SÜRMELİ

Tanrıkulu, Rasulayn'ın kontrolünün PYD'nin eline geçmesinin ardından Ceylanpınar'dan Suriye'ye yardımların kesildiğini, yaralıların da Türkiye'de tedaviye gelemediğini iddia ederek, "Sınır kapısı El Nusra'nın elindeyken her türlü desteği veren Türkiye, sınır kapısının PYD'nin eline geçmesinden sonra insani yardım kesildi. Hiç olmazsa en azından sağlık yardımı ve insani yardımın devam etmelidir" dedi.

Tanrıkulu, Suriye'deki çatışmalar sırasında sınırı aşan kurşunların Ceylanpınar'da 4 kişinin ölümüne yol açtığını da belirterek, "Ceylanpınar'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza şehitlik statüsü verilebilmesi için mecliste bir yasa çalışması yapılıyor, biz de bu çalışmayı yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star