Ana Sayfa Siyaset CHP'Lİ VEKİL, SİVEREK'TEKİ YANGINI BAŞBAKANA SORDU

CHP'Lİ VEKİL, SİVEREK'TEKİ YANGINI BAŞBAKANA SORDU

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir'in Şanlıurfa'nın "Siverek ilçe Tarım Müdürlüğü'nde çıkan şüpheli yangın ile ilgili" soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2012 Perşembe 16:06
CHP'Lİ VEKİL, SİVEREK'TEKİ YANGINI BAŞBAKANA SORDU
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir'in Şanlıurfa'nın "Siverek ilçe Tarım Müdürlüğü'nde çıkan şüpheli yangın ile ilgili"  Başbakan Erdoğan'ın yanıtlanması istemi ile TBMM'de soru önergesi verdi.


CHP Muğla Milletvekili Prof.Dr Nurettin Demir verdiği soru önergesinin tam metni:TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim. Prof. Dr. Nurettin DEMİR Muğla Milletvekili Bilindiği üzere, Şanlıurfa’da Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü binasında 15 Aralık 2011 gece yarısı çıkan yangın sonucunda 3 katlı binada ağır hasar meydana gelmiştir. Bina içerisinde bulunan tarımsal destekleme primi için yapılan başvuru dosyaları ve diğer önemli evraklar yanmıştır. Ayrıca ilçedeki çiftçilerin kayıtlarının tutulduğu bilgisayarlar ve dolayısıyla içindeki bilgiler de yanarak yok olmuştur. 

Tarım Bakanlığı’na gönderilmek üzere hazırlanıp tamamlanan dosyaların ve evrakların, Bakanlığa verilmeden bir gün öncesinde çıkan yangında kül olması, bazı şüpheleri ve “kundaklama” iddialarını da beraberinde getirmiştir. “İtfaiyenin yangına geç müdahale ettiği, naylon fatura belgelerinin yok edilmesi için özellikle kundaklandığı, çevre iş yerlerindeki kamera kayıtlarının yok edildiği, Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü’nde çalışan memurların bazılarının cezai yaptırım olarak çevre illere tayin edildiği” de iddialar arasındadır. 

Emniyet ekiplerinin, yangın yerinde yaptıkları incelemelerde “dosyaların dağıtılmış ve yakılmış olduğunu tespit ettiği” de kaydedilmektedir. “Kundaklama” iddialarının ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı, ancak halen sonuçlanmadığı belirtilmiştir. Bu bağlamda, 

1- Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları nasıl sonuçlanmıştır? Yangının sebebi netlik kazanmış mıdır? Eğer “netlik kazanmamış” ise hangi sebepler yüzünden netlik kazanmamıştır?

2- “Hayali 200 bin ton buğday destekleme priminin ve naylon faturaların ortaya çıkmaması için yangının çıkarıldığı” iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

3- AKP Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gürpınar’ın Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü yangını ile ilgili olarak, “Yangını çıkaranları Allah’a havale ediyorum. Öbür dünyada hesabını verecekler” açıklaması ile ilgili düşünceleriniz nedir?

4- İtfaiye olay yerine yaklaşık 500 metre uzaklıkta olduğu halde, neden yangına 2 buçuk saat sonra müdahale etmiştir? 

5- Emniyetin “kundaklama ihtimali” üzerindeki görüşü üzerine, Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü yakınındaki iş yerlerinin güvenlik kameralarına, incelenmek üzere el konulduğu bilinmektedir. Kamera sistemlerinin tahrip edildiği ve kayıtların yok edildiği iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Alınan kamera kayıtları nerededir? Kamera kayıtları duruyor ise, elde edilen bilgiler nelerdir? 

6- Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü’nde çalışan 16 kişi yangının ardından neden çevre illere tayin edilmiştir? Çevre illere tayin edilmelerinde “cezai bir yaptırım” ya da “soruşturmadan uzaklaştırılmaları” iddiaları söz konusu mudur? 

7- Olayla ilgili başlatılan soruşturma neden hala sonuçlandırılmamıştır? Sonuçlandı ise yangın ile ilgili sorumlu kişiler bulunmuş mudur? Bu kişiler kimlerdir?

8- Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü neden hep “vekaleten” yönetilmekte ve “asil müdürler” getirilmemektedir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık