Ana Sayfa Urfa Haberleri Çiftçi gündemi değerlendirdi VİDEO

Çiftçi gündemi değerlendirdi VİDEO

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çifti, kent genelinde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2016 Perşembe 10:49
Çiftçi gündemi değerlendirdi VİDEO

URFAHABER.NET

Bu yıl il geneli olmak üzere ilçelerde yeşil alana ağırlık vereceklerini ifade eden Başkan Çiftçi, "Halkımıza yeni bir Şanlıurfa sunacağız" dedi.

Köprülü kavşak nedeniyle Abide Kavşağı ve Çevik Kuvvet arasındaki yolun kapatılmasına da değinen Çiftçi, "Yaşanan yoğunluğu biliyoruz, çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yol yapım çalışmalarının devam ettiği bölgeyi kazaya sebebiyet vermemesi adına kapattık' dedi. Çiftçi,Yolun pazartesiye kadar kapalı olacağını köprülü kavşakların 15 gün içersinde tamamın biteceğini ve vatandaşlardan anlayış beklediklerini dile getirdi.

 

Kent merkezinde yer alan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın şehir dışına çıkarılmasıyla birlikte boşalacak olan 4 bin dönümlük alanda botanik park çalışması yapacaklarını söyleyen Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa’da yeşil ve yeşil alanlar önemlidir. Çevre ve ağaçlandırma çok önemli ve kurak bir iklim kuşağında bulunan bir şehiriz. Sıcak bir iklimimiz var ve insanlarımızın serinlemeye, nefes almaya, ağaçla buluşmaya ve çocuklarımıza ağaç sevgisini aşılamaya ihtiyacımız var. Bizde bunun farkında olan bir yerel yönetimler başkanlığı olarak şehrimizde mümkün mertebe kişi başına düşen yeşil alanları 13 ilçede artırıyoruz. Çok önemli ve büyük projelere adım atmış durumdayız. Bu şehir 2 milyonluk bir şehirdir. Algı yönetimleriyle böyle fiskos ve dedikodularla yönetilemez. Çok net programla, plan ve projelerle, kadro ve şeffaflıkla yönetilecek ve yönetilmelidir. Yapılan yeşil alanlarda spor merkezleri, yaşam alanları, piknik, yürüme, bisiklet, yüzme havuzları ve insanların dinlenebilecekleri alanlar oluşturuyoruz. Şanlıurfa’nın en büyük parkı olan Osmanlı Mesire alanında bir kısım park çalışmamız tamamlandı ve buradaki çalışmalarla parkı daha da büyütüyoruz ve bu kentin en büyük parkı arasında yer alacaktır. GAP 1. Etap çalışmaları devam ediyor. Burası devasa anlamda büyük bir park alanı olacaktır. Şehir ormanı ile birleştirildiğinde buraları tamamen botanik park haline getireceğiz. 4 bin dönümlük bir alan var. Şanlıurfa’da bulunan askeri alanda planlama çalışmaları yapıyoruz. Hükümetimizin, Başbakanımızın ve reisi cumhurumuzun bu konuda AK Parti hükümetinin genel olarak bakışıdır. 20. Zırhlı Tugay’ının şehir dışına çıkmasıyla birlikte o alanda Şanlıurfa’ya nefes verebilecek bir botanik park çalışması yapılacaktır. Artık Tugay’ın şehir içerisinde kalmasının bir anlamı yok ve bu yönde proje çalışmamız olacak ve bu çalışmaları kamuoyuna açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Çiftçi Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen yeşil alan çalışmalarını şöyle sıraladı:

 

GAP VADİSİ 1. ETAP

 

Toplam 1 Milyon 861 Bin metrekarelik alandan oluşan GAP Vadisi Projesi ile şehrin; eğlence, dinlenme ve sportif faaliyet alanları oluşturulmaya çalışılıyor. 120 Bin metrekarelik 1. etap çalışmalarının büyük çoğunluğu tamamlandı.

 

SELAHADDİN-İ EYYUBİ PARKI

 

Ahmet Yesevi Mahallesi'nde 80 Bin metrekarelik alan üzerinde Selahaddin-i Eyyubi Parkı’nı yapılıyor. Çalışmaların büyük çoğunluğu tamamlandı. Alan içerisinde; yürüyüş yolları, spor alanı, açık yüzme havuzu, oturma alanları alıyor.

 

OSMANLI MESİRE ALANI

 

Eyyübiye'de 420 Bin metrekarelik alanda yeşillendirme, mesire alanı ve şelale yapılarak sosyal yaşam alanı oluşturuluyor. Alan içerisinde; yürüyüş yolları, spor alanı, açık yüzme havuzu, oturma alanları, piknik alanları, şelale, kamelyalar yer alıyor.

 

BÜYÜKŞEHİR CEYLANPINAR PARKI

 

Ceylanpınar’da ilçenin en büyük yeşil alanı olma özelliğini taşıyan 20 Bin metrekarelik Büyükşehir Parkı tamamlandı ve Ceylanpınarlıların hizmetine sunduk. Park içerisinde;oyun grubu, spor alanları, oturma birimleri ve kamelyalar bulunuyor.

 

BÜYÜKŞEHİR AKÇAKALE PARKI

 

Akçakale'de 51 Bin metrekarelik Büyükşehir Parkı’nın temeli atıldı ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Park içerisinde; oyun grubu, spor sahaları, oturma birimleri, kamelyalar bulunur. Park, 2017yılında hizmete açılacak.

 

BÜYÜKŞEHİR HALFETİ PARKI

 

Halfeti'de 43 Bin metrekarelik Büyükşehir Parkı’nın temelini atıldı ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Park içerisinde;oyun grubu, seyir terasları, oturma birimleri, kamelyalar bulunuyor. Park, 2017 yılında hizmete açılacak.

 

BÜYÜKŞEHİR BOZOVA PARKI

 

Bozova'da 28 Bin metrekarelik Büyükşehir Parkı’nın proje çalışmaları bitti ve inşaat çalışması devam ediyor. Park içerisinde; Spor sahası, koşu parkuru, spor alanları, meydan, oyun grubu, oturma birimleri ve kamelyalar yer alıyor. Park, 2017yılında hizmete açılacak.

 

BÜYÜKŞEHİR BİRECİK PARKI

 

Birecik'te 30 Bin metrekarelik Büyükşehir Parkı’nın proje çalışmaları bitti ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Park içerisinde; Spor sahası, koşu parkuru, spor alanları, meydan, oyun grubu, oturma birimleri ve kamelyalar yer alıyor. Park, 2017 yılında hizmete açılacak.

 

BÜYÜKŞEHİR HİLVAN MESİRE ALANI

 

Hilvan'da 100 Bin metrekarelik Büyükşehir Mesire Alanı’nın temeli atıldı ve inşaat çalışmaları devam ediyor. Alan içerisinde; oyun grubu, spor alanları, oturma birimleri, kamelyalar, piknik alanları bulunuyor. Mesire alanı 2017 yılında hizmete açılacak.

 

GAP VADİSİ 2. ETAP

 

Büyük bir alanı kapsadığı için birden fazla etabı olan GAP Vadisi Projesi’nde 2. etabın ihalesi yapıldı. 43 Bin metrekarelik 2. etap çalışmalarının 2017 yılında tamamlanması planlanmakta.

 

SUKAY (SU VE KAYAK MERKEZİ)

 

GAP Vadisi Projesi içerisinde yer alan ve 58 Bin metrekarelik alanı kapsayan SUKAY Projesi tamamlandı. Alan içerisinde; Ada, gölet, kafe, restoran, yürüyüş yolları mevcut.

 

KARAKÖPRÜ ÇOCUK OYUN DÜNYASI

Karaköprü'de 30 Bin metrekarelik alanda yapılacak Çocuk Oyun Dünyası’nın proje çalışmaları bitti. Park içerisinde; sadece çocuklara yönelik kültürel, sporsal ve eğlence aktivitelerinin yapılacağı sosyal donatılar olacak. Proje ihale aşamasında.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık