Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇİFTÇİ'DEN, TOPLU TAŞIMA ATAĞI

ÇİFTÇİ'DEN, TOPLU TAŞIMA ATAĞI

Toplu taşıma filosunu güçlendirmek isteyen Urfa Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 20 otobüs almayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2015 Pazar 13:06
ÇİFTÇİ'DEN, TOPLU TAŞIMA ATAĞI

Bilindiği gibi Büyükşehir’in 150 otobüs alımı ile ilgili teklifi Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından da olumlu karşılanmıştı. İlk kalem otobüs alımının 20 ya da 30 arasında sınırlanacağı öğrenildi.

 

Hatırlanacağı gibi Celalettin Güvenç döneminde elektrikli otobüs alımı gündeme gelmiş, her otobüsün maliyeti 400 bin Avro olduğu için bundan vazgeçilmişti.

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Başkan Nihat Çiftçi’nin talimatıyla piyasa araştırmalarına başladı.  Yeni alınacak otobüslerle bazı hatlardaki yoğunluğun azaltılması ve yeni hatlar açılması planlanıyor.

 

Bu arada Hızlı Otobüs Taşımacılığı (BRT) projesinin Tugay önünü kapsayacak şekilde genişletilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor.. BRT’nin Divanyolu’nda kaldırılması sıkıntı yarattı. Bu arada bazı araçların otobüs yoluna park etmeleri  toplu taşımayı zaman zaman olumsuz yönde etkiliyor.   Nevali Oteli yakınlarında mevcut Toplanma Merkezi’ne alternatif olarak düşünülen ikinci Toplanma Merkezi için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

 

BİR GÜNDE 188 BİN 301 YOLCU TAŞINDI

 

2015-2016 Eğitim-öğretim yılının açılması ile birlikte kentte  toplu taşımaya talep arttı. Bu hafta başında 178 otobüsle 188 bin 301 yolcu taşındı.  Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı yetkilileri, bu rakamın  yıl sonuna doğru günlük 200 bin yolcuya dayanacağını dile getiriyor.

 

670 ŞOFÖR GÖREV YAPIYOR

 

Urfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren toplu taşıma otobüslerinde 670 şoför görev yapıyor. Ankara’da öncekigün 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası toplu taşıma şoförlerinin eğitimi konusunu da gündeme getirdi.

 

Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri, şoförlerin eğitimine özel önem verdiklerini belirterek, “Eğitim faaliyetleri her ay periyoduk olarak devam etmektedir.  Vatandaşlarımızın şoförlere yardımcı olmaları onlarını istiyoruz” dediler. 

 

 

kaynak: urfa.com

YORUMLAR
 • yorum2015-10-05 22:23:51Gökhan

  Sayın Başkan
  Araçtan önce şu emniyet caddesini asfaltlasan daha iyi olur bence.Şenhir en güzel caddesi.Ama delik deşik.Ayrıca yollara hız kesmek için döşenen bariyerler berbat.Bunlar yerine sabit radarlar konsa daha iyi.

 • yorum2015-10-04 18:42:32Mehmet Salih Şansal

  Kardeşim haberi aldınız tamam da, bari kaynağı konusunda hassas olun. Bu haber urfahizmet'in özel haberi... Lütfen emeğe saygı...
  URFAHABER EDİTÖR:
  Sayın Şansal söz konusu haberin altında haberi aldığımız urfa.com sitesi kaynak olarak gösterilmiş zaten. Saygılar

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star