Ana Sayfa Urfa Haberleri Çiftçi'ye Bedava Mühendis

Çiftçi'ye Bedava Mühendis

İl Tarım Komisyonu, Giresun’da çiftçileri bilgilendirmek ve daha profesyonel fındık tarımı için köy köy dolaşıp çiftçiyi bilinçlendiriyor.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2011 Pazar 21:14
Çiftçi'ye Bedava Mühendis
İl Tarım Komisyonu, Giresun'da çiftçileri bilgilendirmek ve daha profesyonel fındık tarımı için köy köy dolaşıp çiftçiyi bilinçlendiriyor.
Çiftçilerin, üretici kayıt defterlerini tutmasını, böylelikle de üretimin kayıt altına alınmasını sağlamak için köy köy dolaşıp, çiftçiye seminerler veren tarım komisyonu üyeleri, zirai danışmanlık sisteminin aktif hale getirilmesi için Giresun’daki 71 bin çiftçiyi programlarına aldı.
Giresun'da çiftçi kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 71 bin çiftçiye ulaşılması hedeflenen program çerçevesinde çiftçiler; ücretsiz tarım danışmanlığı sistemi konusunda bilgilendirilirken, yürütmekte oldukları tarım faaliyetlerini daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde yürütebilmek için bilgilendiriliyor.
Yürütülen proje ile alakalı açıklamada bulunan İl Tarım Komisyonu Başkanı Osman Kolukısa, programın hayata geçmesi ile birlikte çiftçinin ayda 500 liralık destekle devletten mühendis, teknisyen ve danışmanlık hizmeti alabileceğine vurgu yaptı. Çiftçilerin, proje hakkında bilgilendirilmesinin ve kayıt defterlerinin tutulmasının sağlanmaya çalışıldığını belirten Kolukısa, tarımda kullanılan yanlış yöntemlerin asgari seviyeye indirmeyi hedeflediklerini, bunun için de çiftçiyi, başta danışmanlık desteği olmak üzere yöntem ve usul konusunda bilgilendirmeye çalıştıklarını belirtti.
Köy ziyaretlerinde, çiftçilerle bir araya gelmek suretiyle seminerlerin tertip edildiği program çerçevesinde çiftçileri bilgilendiren, Tarım Müdürlüğü Teknikeri Halis Akaya, çiftçilerle yaptığı söyleşilerde, programın hayata geçmesinin zaman istediğini belirtirken, “Avrupa'da hiç kimse, teknik eleman desteği almadan bahçesine herhangi bir ilaç atamaz. Ve maalesef bizim çiftçimizin %90'ı gübresini yanlış atıyor, ilacını da yanlış kullanıyor. İlaç fayda üretebilecekken zarar verir hale getiriliyor. Zamansız ve yetersiz ilaç kullanımı, maalesef tarım zararlıların bağışıklık sistemini güçlendirmekte, bu arada üretici zararını uzun zamana yaymaktadır. Mesela; çitçi, yanlış metotlar sebebiyle, fındık kurdunu öldürmüyor. Sadece kovalıyor. Bir yandan da yok ettim zannettiği böceğe kullandığı ilaçla bir nevi aşı yapmış oluyor. Artık çiftçi, toprağıyla ve üstündekiyle ne yaptığını bilerek hareket etmeli. İşte devlet de burada vatandaşa bir fırsat sunuyor. Vatandaşa, cebinden para çıkarmadan, mühendis ve danışmanlık desteği sunuyor.” şeklinde konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star