Ana Sayfa Ekonomi Çiftçiye Müjde, Destek Yeniden Geliyor

Çiftçiye Müjde, Destek Yeniden Geliyor

Toprak analizi destekleme uygulaması farklı bir modelle yeniden başlıyor. Analiz yaptırmayan üreticiye gübre desteği ödenmeyecek.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2016 Cuma 13:09
Çiftçiye Müjde, Destek Yeniden Geliyor
Toprak analizi destekleme uygulaması farklı bir modelle yeniden başlıyor. Analiz yaptırmayan üreticiye gübre desteği ödenmeyecek.

Tarımsal üretimde verimliği ve kaliteyi artırmak amacıyla 2017 yılı üretim sezonundan itibaren toprak analizi destekleme uygulamasına farklı bir model ile yeniden başlanılacak.

 Bu yeni modelde toprak analizleri için gerekli olan numuneler;

- Tohum tarlaya düşmeden, ekimden önce,

- 50 dekar ve üzeri parsellerden,

- Koordinat belirleyen DATA LOGGER cihazıyla,

- Bakanlığımızca yetkilendirilmiş laboratuvarların teknik elemanlarınca alınacak.

 Bu şartlarda alınan numunelere ait analizler için destekleme ödemesi yapılacaktır. ÇKS kayıtlarına göre 50 dekar ve üzeri parsellere gübre desteği ödenebilmesi için toprak analizi yaptırmak zorunlu olacaktır. 50 dekardan küçük parseller ise toprak analizi yaptırmak zorunda olmayacak, ancak gübre desteğinden faydalanabilecek.

 Destekleme ödemeleri YETKİLENDİRİLMİŞ LABORATUVARLARA analiz başına yapılacaktır. 50 dekardan başlayarak, 50'nin katları içerisinde kalan parsel büyüklükleri için ilave analiz istenecek.  (Örnek:50 dekar için bir analiz, 70 dekar için 2 analiz, 120 dekar için 3 analiz istenecektir.)

 Bunun yanında 50 dekardan küçük parsellere toprak analizi yapılsa dahi laboratuvarlara toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak.

Kaynak:Ulusal Tarım

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık