Ana Sayfa Güncel ÇİN’DEN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI

ÇİN’DEN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI

Türkiye genelindeki Çin karşıtı gösteriler nedeniyle Çin Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarına dikkatli olun uyarısı yaptı.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2015 Pazar 15:21
ÇİN’DEN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI

Çin Dışişleri Bakanlığının vatandaşlarına yaptığı uyarıda bazı Çinli turistlerin saldırıya uğradığı ve rahatsız edildiği belirtilerek, “Kesinlikle bu gösterilerin yakınına gitmeyin veya görüntü almaya çalışmayın. Dışarıda tek başınıza yapacağınız aktiviteleri en aza indirin” denildi.

Ne olmuştu?

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’nin oruç tutmasına ve ibadet etmesine izin verilmediğine dair iddialar gündeme gelmişti.

İddialar üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklamayla iddiaları Çin Büyükelçiliği’ne ilettiklerini belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çhunying ise yaptığıaçıklamada, “Hali hazırda Türkiye’nin bu haberleri doğrulamasını istedik ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya ilişkin endişemizi ilettik” demişti.

29 Haziran’da Turancı Hareket Platformu adlı bir grup, Taksim’de bir Çin lokantasının önünde protesto eylemi gerçekleştirmişti.

1 Temmuz’da Tophane’deki Boğazkesen Caddesi’ndeki Happy China isimli Çin lokantası beş altı kişilik bir grubun saldırısına uğramıştı.

4 Temmuz’da ise İstanbul Ülkü Ocakları tarafından İstanbul’da yapılan yürüyüş sonrası bir grup, Topkapı Sarayı’nın önünde Çinli zannettikleri Koreli turistlere saldırmıştı.

kaynak

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık