Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Kültür/Sanat Çirkin Kral’sız 27 yıl

Çirkin Kral’sız 27 yıl

Soba, pencere camı ve iki ekmek istiyoruz

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2011 Perşembe 18:15
Çirkin Kral’sız 27 yıl
Soba, pencere camı ve iki ekmek istiyoruz.’

Yer Ulucanlar Cezaevi. Bu istekleri haykıranlar çocuklar... Camsız pencerelerden gelen ayaz, açlığın uğultusu... artık dayanamayacaklarını anlayan çocuklar başlatırlar isyanı. Kısa sürede tüm cezaevine yayılan isyanı askerlerin ve gardiyanların akıl almaz şiddeti bastırır. Yüksek duvarlarda, çürümüş aynada ses yankılanır. Soba, pencere camı, iki de ekmek...

Yılmaz Güney, Ulucanlar’da yaşadığı bu isyanı kitaplaştırmış ardından da “Duvar” filmini çekmişti. Ölümünün 27. yılında yapılacak olan anma etkinlikleri, Yarın akşam 21.00’de Beyoğlu Sinemasında ‘Duvar’ filmiyle başlayacak.
1983’te “Duvar” filmini Fransa’da çeken Güney, bir yıl sonra 9 Eylülde yaşamını yitirdi.

“Dost ve düşman bilsin ki kazanacağız, mutlaka kazanacağız… Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir…” diyen Yılmaz Güney, 114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yaptı. Yazdıklarında, çektiği filmlerde haklı bir öfkeyi, halkının acılarını bütün çıplaklığıyla olduğu gibi ortaya koyar.  ‘Ben bu alemde kral tanımam’ der mesela  ağız dolusu küfür niyetine, ama “O zaman ben de çirkin kralım” diyen de odur. ‘Kimdir… Erik ağaçlarından, Kiraz ağaçlarından ,O ağaçların çiçek açmalarından korkan Kim…’ diyerek parmak sallar susturmaya çalışanlara.

1937’de Adana’da başlayan zorlu yaşamı, İstanbul’a sinema sevdasına giden yollara doğru evrilir. Bu uzun yolculuk  Atıf Yılmaz’ın çektiği iki filmde yer almasıyla önemli bir durağa varır. 1982’de çektiği ‘Yol’la aldığı Cannes ödülü sadece kendi kariyeri için değil Türkiye Sineması için de önemli bir köşe taşı oldu. 1959’da başlayan yolculuğunu,  Paris’te bulunan “Père Lachaise Mezarlığı”nda toprak altında saklı bir sinema sevdasıyla birlikte 1984’de bitirdi. 27 yıldır Güney’in dostları filmlerle, şiirlerle, kavgalarla süren bu yaşamı anıyorlar.

40 YERDE GÜNEY’İN FİLMLERİ GÖSTERİLECEK

Bu yıl 40’a yakın Belediye ‘Yılmaz Güney Filmleri Kuşağı’ adıyla izleyiciyle bir kez daha buluşturacak Güney’i. Güney’in filmlerinin gösterim hakkını alan Asi film ve Yılmaz Güney Vakfının birlikte düzenleyeceği anma etkinliklerinde Güney’in senaryo, yönetmen ve oyunculuğunu yaptığı pek çok film gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Şanlıurfa'da isot yarışması düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık