Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇKS BAŞVURULARI UZATILDI

ÇKS BAŞVURULARI UZATILDI

Çiftçilerin gübre, mazot ve toprak analizi destekleme ödemesinden faydalanmaları için yapılması zorunlu olan 'Çiftçi Kayıt Sistemine' kayıtlar 30 Ekim tarihine kadar uzatıldı.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2015 Pazar 20:03
ÇKS BAŞVURULARI UZATILDI

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, "Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tebliğinin 27 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanmıştır. Bu tebliğde, ÇKS'ye kayıtlı, 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Eylül 2015 tarihine kadar yaptırma zorunlulukları bulunmaktadır" dedi.

'KAYIT YAPTIRMAYANLAR DESTEKLEMEDEN FAYDALANAMAYACAK'

Çeşitli sebeplerle daha önce belirlenen sürede toprak analizini yaptıramayan çiftçilerin yapılan bu süre uzatımını dikkate alarak analizlerini, 30 Ekim'e kadar mutlaka yaptırmalarının kendi faydalarına olacağını belirten Öztürkmen, "Aksi takdirde desteklerden yararlanamayacaklardır. Toprak analiz yönteminde amaç; toprakta eksilen besin maddelerinin tespiti ile toprağa hangi gübreden, ne miktarda verileceğinin belirlenmesi, toprakta bitkiler tarafından alınabilir, besin elementi miktarını öğrenmektir. Toprak analizlerinde örneklerin usulüne uygun alınması çok önemlidir. Araziyi temsil etmeyen, usulüne uygun alınmamış toprak örnekleri, en gelişmiş cihazlar ve yöntemlerle analiz edilse bile yanlış sonuçlar verebilir" diyerek bunun da para, emek ve zaman kaybı demek olduğunu söyledi.

 

 

Kaynak: Gazeteipekyol

YORUMLAR
 • yorum2015-09-15 15:30:18maruf KARADAĞ Ziraat mühendisi

  ÇKS labratuvarları kapatılsın.çok şyler dönüyor söyleyemem.

 • yorum2015-09-15 15:27:07Arslan Ali ÇAKMAKLI

  ÇKS Sistemini devletin labratuvarında ve devletin memuru yapsın

 • yorum2015-09-15 15:25:08Abdulhakim ÇAKMAKLI

  shtekarlara devlet fırsat veriyor. bu analiz sayesinde.

 • yorum2015-09-15 15:21:20cemil ÇAKMAKLI

  çks uygulaması kaldırılsın.devleti ve çiftçiyi soyuyorlar.

 • yorum2015-09-15 15:17:45abuzer UNTUÇ

  Devlet bu çks uygulamasını kaldırsın.Bazılarına haksız yere rant sağlanıyor.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star