Ana Sayfa Sağlık ÇOCUK FELCİ AŞISI BAŞLADI

ÇOCUK FELCİ AŞISI BAŞLADI

Bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklarından biri olan çocuk felcine karşı sağlık bakanlığı aşı uygulaması başlattı.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2015 Cumartesi 18:08
ÇOCUK FELCİ AŞISI BAŞLADI

Bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklarından biri olan çocuk felcine karşı sağlık bakanlığı aşı uygulaması başlattı.

 

29 Ekim 2013 tarihinde,  dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamada Suriye’de çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu açıklanmış,  Suriye ve Irak ile olan uzun sınırımız ve yoğun nüfus hareketleri nedeniyle İlimizde dâhil Güney doğu Anadolu bölgesi risk altında olduğu belirtilmişti.

 

Bu sebeple Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda İlimizde 5 yaş altı tüm çocuklarımıza yönelik çocuk felci destek aşılama kampanyasının ilk turu 20-26 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılmış ve yaklaşık 265.000 çocuğun çocuk felci aşısı ile aşılanması sağlanmıştı.

 

Sağlık il müdürlüğü İkinci tur aşılama için startı verdi. İkinci tur aşılama 29 Mayıs-4 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak olup bu turda da ilimizde 0-59 ay arası yaklaşık 275.000 çocuğumuzun ve yaklaşık 40.000 yabancı uyruklu çocuğun, çocuk felci hastalığına karşı aşılanması hedeflenmektedir.

 

Aşılama uygulaması, Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri personellerinden oluşan ekiplerle daha önceki aşılanma durumlarına bakılmaksızın 0-59 ay yaş grubundaki tüm çocuklara ev ev dolaşılarak ağızdan iki damla damlatmak suretiyle uygulanacak.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Domuz gribi acil servisi kapattırdı

Domuz gribi acil servisi kapattırdı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star