Ana Sayfa Sağlık ÇOCUK FELCİ AŞISI YAPILIYOR

ÇOCUK FELCİ AŞISI YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada bölgede artış gösteren çocuk felci vakalarının önüne geçebilmek adına çocuk felci aşısının yapılacağı söylendi.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2015 Salı 10:46
ÇOCUK FELCİ AŞISI YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada bölgede artış gösteren çocuk felci vakalarının önüne geçebilmek adına çocuk felci aşısının yapılacağı söylendi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Suriye’de Ekim 2013 tarihinden bu yana çocuk felci vakalarının görüldüğünü teyit etmektedir. Vakalar, Suriye’nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıkmış olup, Irak’ta da Şubat 2014’de vaka olduğu bildirilmiştir. DSÖ tarafından bu durum aşı ile önlenebilir bulaşıcı hastalıkların yayılımı açısından bir “Halk Sağlığı Acili” olarak değerlendirilmekte ve Suriye ile Irak haricinde, bölgedeki diğer ülkelerde de tedbir alınması gerektiği ifade edilmektedir.

Suriye ve Irak’taki durum üzerine, Bilim Kurulumuzda bir değerlendirme yapılmış ve ülkemize hastalık girişini engellemek üzere bazı tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda, 5 ilimizde (Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Hatay, Kilis) yaşayan 5 yaş altı çocuklarımız ile kamplarda ve kamp dışında yaşayan misafir çocuklara çocuk felci aşısı yapılacaktır. Diğer illerimizde ise çocuk felci açısından riskli ülkelerden gelen kişilerin bulunduğu yerlerde 5 yaş altı çocuklar aşılanacaktır. Halen sınır giriş çıkışlarında tüm kişilere çocuk felci aşısı uygulanmaktadır.

Uygulamaların 1.turu 20-26 Nisan, 2.turu 29 Mayıs-4 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Çocuk Felci Destek Aşılama Çalışmaları kapı-kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde istasyonlar kurularak yapılacak, ulaşılamayan tek bir çocuk kalmamasına özen gösterilecektir.

Okul aşıları da dâhil olmak üzere her türlü rutin aşılama çalışmalarımız aksatılmadan devam etmektedir.

Toplumun tüm fertleri, tüm kuruluşlar, çocuk felci aşı kampanyasında hedeflenen tüm çocuklarımızın aşılanması için yürütülen faaliyetlere destek olmalıdırlar.

Ülkemizde 1963 yılından beri çocukluk döneminde çocuk felci aşısı uygulanmaktadır. Son çocuk felci vakamız 26 Kasım 1998 yılında görülmüştür. Ülkemiz 2002 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası almıştır. 17 yıldan beri çocuk felci vakamız bulunmamaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık