Ana Sayfa Urfa Haberleri Çocuk Gelin, Kemik Yaşının Belirlenmesi İçin Hastanede (video)

Çocuk Gelin, Kemik Yaşının Belirlenmesi İçin Hastanede (video)

Gaziantep'in Nizip İlçesi'nden Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi'ne gelin giderken, polis tarafından yapılan kontrolde yaşı küçük olduğu için alınarak çocuk yuvasına teslim edilen 13 yaşındaki Havva K., kemik yaşının saptanması için hastaneye götürüldü.

Giriş Tarihi: 17 Ocak 2012 Salı 14:53
Çocuk Gelin, Kemik Yaşının Belirlenmesi İçin Hastanede (video)
Gaziantep'in Nizip İlçesi'nden Şanlıurfa'nınBirecik İlçesi'ne gelin giderken, polis tarafından yapılan kontrolde yaşı küçük olduğu için alınarak çocuk yuvasına teslim edilen 13 yaşındaki Havva K., kemik yaşının saptanması için hastaneye götürüldü. Gazetecilerin gelişmeleri izlediğini gören yaşı küçük gelin adayı, rahat tavırları ile muhabirlere laf attı.

Nizip Müslim Erdoğan İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisiyken, iddiaya göre internette tanışarak arkadaş olduğu, ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi'nde oturan 19 yaşındaki Müslüm B. ile arkadaş oldu. Arkadaşlığı ilerleten Havva K. ile Müslüm B., ailelerinin de 'olur' vermesi üzerine evlenme kararı aldı. İşçi baba Ali K.'nın kızı olan HavvaK.'ya geçen cumartesi günü Nizip'in Fevkani Mahallesi'ndeki evinde kına gecesi yapıldı. Pazar günü ise, konvoy halinde damat adayının oturduğu Birecik'e hareket edildi. Ancak bu sırada, polise 'Bir çocuk evlendiriliyor' ihbarı yapıldı.

KİMLİKLERİMİZ EVDE KALDI

Söz konusu gelin konvoyunu izlemeye alan NizipEmniyet Müdürlüğü ekipleri, konvoya ilçe çıkışında durdurdu ve gelin ile damattan kimliklerini istedi. Ancak, çift kimliklerinin üzerlerinde olmadığını söyledi. Bunun üzerine gelin ve damat ile çiftin anne ve babaları karakola götürüldü. Yapılan inceleme sonucu, gelin adayı Havva K.'nın nüfus kaydına göre 01.10.1999 doğumlu olduğu ortaya çıktı. Çocuk gelin adayının ailesi, kızlarını maddi bir beklenti nedeniyle evlendirmediklerini, Havva'nın gerçek yaşının 16 olduğunu nüfusa geç kaydettirdikleri için 12 göründüğünü ileri sürdü. Ancak, Nizip Cumhuriyet Savcısı Burç Berkan Alp, Havva K.'yı çocuk yuvasına teslim ederken, diğer aile fertlerini ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

KEMİK YAŞI BELİRLENECEK

Dün geceyi Nizip Çocuk Yuvası'nda geçiren Havva K., bu sabah sivil bir polis ekibi kontrolünde kemik yaşının belirlenmesi için Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde götürüldü. Burada filmleri çekilen Havva K. kendisini görüntüleyen kameramanı önce, "Yakından çekme" diye uyararak yüzünü sakladı. Havva K., kameramanın Müslüm'ü seviyormusun? Evlenecek misin?" sorusuna ise, "Seni bir evlendireyim de gör" diye rahat bir tavırla yanıt verdi.

Havva K.'nın Fevkani Mahallesi'nde oturan yakınları ise konunun adliyelik olması, ardından da medyada yer alması nedeniyle düğün yarıda kaldığı için gazetecilere tepki gösterdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık