Ana Sayfa Sağlık ÇOCUK GİYSİLERİ GÜVENLİ OLACAK

ÇOCUK GİYSİLERİ GÜVENLİ OLACAK

Bakanlığın, "Tüketici Ürünlerinin Güvenlik Risklerinin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2012 Cuma 04:05
ÇOCUK GİYSİLERİ GÜVENLİ OLACAK
1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek tebliğe göre, çocuk bakım ürünlerinin üzerinde güvenli ve doğru kullanımla ilgili talimatların bulunması zorunlu olacak. 

Söz konusu ürünlerde erişim alanı içinde çocuğun parmağının veya herhangi bir uzvunun sıkışabileceği hiçbir açık uçlu boru, çıkıntı, delik, hız tertibatı, cıvata veya açıklık bulunmaması gerekecek.
Metal malzemelerin korozyona karşı dayanıklı bir malzemeden yapılması veya korozyona karşı korunmuş olması, ahşap esaslı ve bitki orijinli malzemelerde de böcek tahribatı ve çürük bulunmaması şartı aranacak.
Yürüteçler, çocuk arabaları, beşikler ve çocuk karyolalarında kilitleme mekanizması ile ayarlama sistemi bulunması zorunlu olacak. 

Ürünlerin kenarları, köşeleri ve çıkıntılarının yaralanma riskini azaltacak şekilde üretilmesi, kordonlar, ipler ve bağ olarak kullanılan diğer parçaların boğulma riski oluşturmaması gerekecek.
Çocuk bakım ürünleri hareketli parçalarının fiziksel yaralanma riskini en aza indirecek şekilde üretilecek.

Kırtasiye malzemeleri ve çocuk giysileri
Kırtasiye malzemelerine ilişkin de yeni güvenlik standartlarının yer aldığı tebliğe göre anılan malzemeler, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından güvenli olacak.
Oyuncak sınıfına giren ve 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturabilecek kırtasiye malzemelerinin üzerinde ''36 aydan küçük çocuklar için uygun değildir'' veya ''Üç yaşından küçük çocuklar için uygun değildir'' şeklinde uyarı bulunacak.


AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Kurumsal

İçerikYukarı Çık