Ana Sayfa Urfa Haberleri Çocuk Kardiyolojisinde Önemli Adım

Çocuk Kardiyolojisinde Önemli Adım

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, çocuk kardiyolojisinde önemli bir hastalığın çözümüne imza attı.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2013 Cuma 07:00
Çocuk Kardiyolojisinde Önemli Adım

3 ve 5 yaşlarındaki iki ayrı hastanın ailesinin, morarma, nefes darlığı, yorgunluk hissi, nabız yüksekliği şikayeti ile yaptıkları başvuruda, çocukların doğuştan kalp damarlarının arızalı oldukları tespit edilerek, Şanlıurfa'da ilk kez gerçekleştirilen transkateter PDA kapatılması yapıldı. Başarılı geçen bu tedavi şekliyle hastalar sağlığına kavuşarak, ertesi gün taburcu edildi.
Yapılan çalışmayı gerekleştiren Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Koca yaptığı açıklamada, hastalığın doğuştan halk arasında kalp delikliği olarak bilinen hastalık olduğunu ifade ederek, Şanlıurfa'da ilk kez gerçekleştirilen transkateter PDA kapatılması uygulandığını söyledi. Koca, yapılan operasyonda damar açıklığı cihazı kullandıklarını ve çok da verim aldıklarını ifade etti. Koca, bunun aksinin açık kalp ameliyatı yapılması gerektiğini ve erken, çocuk yaşlarda bu ameliyatın sıkıntılı geçeceğini belirterek, bu tür şikayetleri olan çocuk hastaların kendilerine başvurması gerektiğini söyledi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık