Ana Sayfa Sağlık Çocuklardaki Sürekli Öksürüğü Yabana Atmayın

Çocuklardaki Sürekli Öksürüğü Yabana Atmayın

Uzmanlar, iki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateşin ciddiye alınması gerektiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2011 Perşembe 09:29
Çocuklardaki Sürekli Öksürüğü Yabana Atmayın
Uzmanlar, iki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateşin ciddiye alınması gerektiğini bildirdi.
Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, havaların soğumaya başladığı mevsim geçiş dönemlerinde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını söyledi. Bu dönemde, çocukların sağlığına çok dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Özcan, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğunu, insanların bu enfeksiyonlara sebep olan virüsleri çeşitli yollarla birbirlerine bulaştırdığını kaydetti. Özcan, şöyle devam etti:
'Sıcak geçen yazın ardından havalar soğumaya başladı. Mevsim geçiş dönemlerinde en dikkat edilmesi gereken grup yaşlılar ve çocuklardır. Özellikle iki yaş altındaki çocuklar solunum yolu hastalıklarından daha çok zarar görebilir. İki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateş ciddiye alınmalı. Öksürüğün şekli ve sıklığı da çok önemli. Hafif ve kuru bir öksürük ağır olmayan bir üst solunum yolu hastalığının habercisiyken, çocuğun günde üç ya da beş kez arka arkaya ve bu şekilde 10 kez ve daha fazla öksürmesi, öksürüğün balgamlı olması, ateş ve nefes almada zorlanma, enfeksiyonun ciddileştiğini ve zatürreeye dönüşme aşamasında olduğunu haber verir. Yüksek ateş ve öksürüğün iki günden fazla sürmesi halinde çocuğun derhal doktora götürülmesi, belirtilerin nedeninin araştırılması gerekiyor. Enfeksiyonun akciğerlere doğru inmesi halinde belirtilerin daha da ağırlaşacağı unutulmamalıdır.(show haber)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık