Şanlıurfa

Ana Sayfa Türkiye ÇOCUKLARDAN KARDEŞ MASALLAR SERGİSİ

ÇOCUKLARDAN KARDEŞ MASALLAR SERGİSİ

Suriyeli ve Türkiyeli çocukların kendi masallarını birbirleriyle paylaştıkları Kardeş Masal atölyesinin fotoğrafları Antakya’da sergilendi.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2015 Pazar 12:38
ÇOCUKLARDAN KARDEŞ MASALLAR SERGİSİ

Hayata Destek Derneği’nin üç yıldır kamp dışında yaşayan Suriyeliler için yürüttüğü yardım programı kapsamında açılan Narlıca Hayata Destek Evi’nde Suriyeli ve Türkiyeli gençler, yetişkinler, çocuklar birlikte yaşayarak öğreniyorlar. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile yürütülen proje, Mayıs 2014’ten beri faaliyetlerini sürdürüyor.

Narlıca Hayata Destek Evi bünyesinde, Deniz Soruklu Evren’in yöneticiliğinde, gerçekleştirilen Kardeş Masallar atölyesiyle her çocuk diğerinin masalının içine girdi sonunda otuz kuş olup uzun bir yola çıktılar. Masallar çocukların birbirine tuttuğu ayna, birlikte yaşayıp birlikte öğrenmenin bir yolu oldu.  Çocukların bu yolculuğu Servet Dilber tarafından fotoğraflandı. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde, yaşanan insani krize dikkat çekmek üzere Antakya’da düzenlenen programla, hem atölye fotoğrafları hem de çocukların çizdikleri hayal ülkeleri ve masalları sergilendi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Toplum Hizmetleri Birimi Sorumlusu Yardımcısı İclal İncioğlu “Türkiye Devleti’nin açıkladığı resmi verilere göre, Mayıs ayı sonu itibarıyla Türkiye’ye Suriye’den gelen kayıtlı mülteci sayısı 1 milyon 761 bin 486’ya ulaşmıştır.  Şüphesiz ki sayılar yaşanan krizin büyüklüğüne ilişkin bir fikir verebilir; fakat rakamların çok ötesinde ve özelinde, her bireyin ardında biricik hayatlar ve tarifsiz tecrübeler vardır. Kanaatimce, biz, insani yardım çalışanlarının en temel gayelerinden biri, destek olmaya çalıştığımız kişi ve grupların kendi öznel ve kolektif hikayeleriyle var olmalarına; yaşanan kopuşlara rağmen, bu hikayeleri kaldıkları yerden yeniden sahiplenmelerine aracı olmak olmalıdır” dedi.

Hayata Destek, Hatay Saha Koordinatörü Cem Hatunoğlu sergi açılışında yaptığı konuşmada; “Mülteciler için böyle özel bir gün ayrılmasının amacı, hayatın gündelik koşuşturması arasında bir gün olsun, toplumların dikkatini kendi sorunlarının dışında, zulüm, savaş ve çatışmalar nedeniyle evlerini, yurtlarını, sevdiklerini, hatıralarını ve mutluluklarını terk etmek zorunda kalmış milyonlarca mülteci ve yerinden edilmiş insanın sorunlarına çekmektir. Aslında biraz sonra izleyeceğiniz video birçok söylenecek söze karşılık gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star