Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇOCUKLARIN SAYISI 2 BİN 334'E ULAŞTI

ÇOCUKLARIN SAYISI 2 BİN 334'E ULAŞTI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Bayır Bucak bölgesinde devam eden şiddetli hava saldırılarından kaçarak Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli Türkmen ve Arap çocukların sayısının son 5 günde 2 bin 334'e ulaştığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2016 Perşembe 04:24
ÇOCUKLARIN SAYISI 2 BİN 334'E ULAŞTI

Suriye'nin Bayır Bucak bölgesinde, saldırıların şiddetlenmesi üzerine, binlerce Suriyeli Türkmen ve Arap Yamadi kampına sığınmıştı.  Saldırıların Yamadi kampına da sıçraması üzerine, çoğunluğunu bebek, çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişilik ilk sığınmacı kafilesi 29 Ocak günü, Yayladağı'nın Pulluyazı köyündeki sınır noktasından Türkiye'ye giriş yaptı.

Pulluyazı'da, son 5 günde Türkiye'ye sığınan 5 bin 642 Suriyelinin yaklaşık yarısı çocuklardan oluşuyor. Suriye'deki saldırılardan uzakta Türkiye'de güvenli bir yaşama kavuşan 2 bin 334 küçük misafirin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi.  Şu ana kadar 57 hasta yada yaralının sağlık ekiplerince tedavilerinin yapılması üzere sağlık merkezlerine sevk edildiği öğrenildi.

Biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmı akrabalarının yanına yerleştirilirken; diğerleri ise, Başbakanlık AFAD'ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerine sevk ediliyor. Başbakanlık AFAD'ın Bayır Bucak Türkmenleri için Yayladağı'nda kurduğu Güveççi Barınma Merkezi de ilk misafirlerini kabul etti.  Bugün itibariyle 299 kişinin yerleştiği barınma merkezinde alımlar devam ediyor.

Çalışmalar için Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliği işbirliği ile devam eden çalışmalar için 228 personel görevlendirildi. Bölgeye ayrıca; 3 Mobil Koordinasyon Merkezi, Mobil İkram Aracı, Mobil Mutfak Tırı, Mobil Fırın Aracı, 6 Ambulans ve 8 araç sevk edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık