Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri ‘ÇOCUKLARINIZI KÜÇÜK YAŞTA EVLENDİRMEYİN’

‘ÇOCUKLARINIZI KÜÇÜK YAŞTA EVLENDİRMEYİN’

Akçakale İbn-i Sina İlköğretimokulu yöneticileri bölgedeki çocukların erken yaşta evlendirilmemesi için öğrenci velilerine yönelik panel düzenledi.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2012 Cuma 06:44
‘ÇOCUKLARINIZI KÜÇÜK YAŞTA EVLENDİRMEYİN’
Urfa Barosu’nda görevli avukatların sunum yaptığı panelde çocukların küçük yaşta evlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekildi

 

Güneydoğuda kız ve erkek çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi İbn-i Sina İlköğretim Okulu yöneticilerini harekete geçirdi. Bölgenin kangren yarası haline gelen Çocuk yaşta evliliği bir nebzede olsa azaltmak için öğrenci velilerine yönelik bilgilendirme paneli düzenleyen Akçakale İbn-i Sina ilköğretim okulu yöneticileri, Şanlıurfa Barosu Çocuk hakları komisyonunda görev yapan dört Avukatı ilçeye getirerek öğrenci velilerine çocuk hakları ve Çocukların erken yaşta evlendirilmemesi için bilgi verdi.

 

AVUKATLAR YASAL DÜZENLEMEYİ ANLATTI

Akçakale İlçe Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen “Çocuk Yaşta Evlilik” Adlı Panele Akçakale milli Eğitim Müdürü Ali Kınacılar, ilçe milli eğitim şube müdürü Halil Tekyıldız, ilköğretim okulu müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katılım gösterdi.

Şanlıurfa Barosu Çocuk hakları komisyonunda görev yapan Avukat Semra Demireğen Katılımcılara çocukların erken yaşlarda evlendirilmemesi gerektiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu; “ Artık Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, şartlar değişiyor. Hiçbir şey bundan yüz sene önceki gibi, daha doğrusu 5 yıl önceki gibi değil. Bundan 50 yıl önce erken yaşta evlenen kız çocukları var diye günümüzde de yapılması haklı bir mazeret sayılamaz. Alışkanlıklarımızı, hele de bu alışkanlıklarımız çok sağlıklı sorunlar doğurmuyorsa, çok doğru davranışlar değilse, bu yanlış alışkanlıklarımızı zamanla değiştirmemiz gerekiyor. Çocuk evliliklerinden ve çocuk gelinlerden yavaş, yavaş uzaklaşmamız ve çevremizdeki çocuklarımızı 18 yaşın altında evlendirmememiz gerekiyor. Hukuki olarak yani resmi olarak Devletin tanıdığı kadına yönelik her türlü sosyal, ekonomik hakkı tanıdığı resmi bir evliliğin gerçekleşebilmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi de yaş. Yani erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemiyor.17 yaşı doldurmak demek 18 yaşa girmek demek kısacası 18 yaşını doldurmayan hiçbir kadın ve erkek evlenemez.” (İPEKYOL)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık