Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK

ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaşayan Çölyak hastaları, İlçe Kaymakamı Uğur Sezer’i ziyaret ederek, destek istedi.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:06
ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK

İlçe Kaymakamı Uğur Sezer'i makamında ziyaret eden Çölyak hastaları, rahatsızlıkları nedeniyle tüketmeleri gereken glütensiz gıda malzemelerinin temininde zorlandıklarını söyleyerek destek istedi. Hastalar, yapılan araştırmalarla raporlu hasta sayısının tespitinden sonra glütensiz gıda maddelerinin belli mağazalarda yüksek fiyatlarla satıldıkları ve maddi durumu iyi olmayan hastaların bu gıda malzemelerinin temininde zorlandığını kaydetti.

Kaymakam Sezer'in devreye girmesi üzerine firmalarla görüşme yapıldı. Mağdur 12 hasta için 3 aylık ihtiyaçlarını görebilecek şekilde temin edilen gıda maddeleri hastalara teslim edildi. Gıda maddelerini hasta yakınlarına bizzat kendisi teslim eden Kaymakam Sezer, "Devlet olarak hasta ve düşkün durumda olan vatandaşlarımıza yardımcı olmak için imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu tür yardımlarla vatandaşımızın her zaman yanında ol onları desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Hasta ve hasta yakınları da, "Birçok insanın hastalığımızın ne olduğunu dahi bilmiyor. Bize kapılarını açan Kaymakamımız, sağ olsun bizimle ilgilendi. Sorunumuzu dinleyip, maddi-manevi desteğini esirgemedi" diyerek Kaymakam Sezer'e teşekkür etti.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen, ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir. Çölyak hastası olan kişiler buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi gıdalarda bulunan ve gluten olarak adlandırılan proteine tahammül edememektedir. Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir. Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gerekir. Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatça tüketilebilmektedir.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık