Ana Sayfa Ekonomi Coşkun "Atanamayan Yönetici Adayları Atansın"

Coşkun "Atanamayan Yönetici Adayları Atansın"

Eğitim-Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun Yaptığı açıklama ile atanmayan yönetici adaylarının atanması için yetkililere seslendi.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2011 Çarşamba 13:31
Coşkun
Eğitim-Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun basına verdiği yazılı açıklamasında:

2010 yılında nispeten de olsa mutabakatla hazırlanan Yönetici Atama Yönetmeliği bu alandaki sıkıntıları asgariye indirmek, okulların süreklilik arz eden geçici görevlendirme yoluyla yönetilmesinin getirdiği zorlukları bertaraf etmek için bir fırsat doğurmuştu. Yönetmelik gereği sınavlar yapılmış bu sınav sonuçlarına belli kriterler eklenerek atamalar yapılmıştır. Ancak Şanlıurfa gibi öğrenci sayısı, dolayısıyla okul sayısı her geçen gün artan bir ilde, yönetici açığı kapatılamamaktadır. Bugüne kadar 74 il kendi başındaki bu sıkıntıyı sınavı kazandığı halde idarecilik ataması yapılmayan öğretmenler için 2. hatta 3. duyuruyu açarak gidermeye çalışmıştır. Biz de Eğitim-Bir-Sen olarak, konuyla ilgili Müdürlüğümüzü defaatle ziyaret ettik ve artarak devam eden bu sıkıntının giderilebilmesi için, bir an önce 2.duyurunun yapılmasını istedik. Hatta bundan önce yaptığımız basın açıklamasında, gerekçe eğitim öğretim aksatılmaması ise, ara tatilin bir fırsat olarak değerlendirilmesi makbul olacaktır dedik. Yönetici Atama Yönetmeliğinin 23. Maddesinin a fıkrası “Atama ve yer değiştirme işlemleri aşağıdaki sıralama ve takvim esas alınarak; Seçme sınavı sonucuna göre müdürlük ve müdür yardımcılığına yapılacak atamalar yıl boyunca ihtiyaca göre gerçekleştirilir.”ifadesi geçtiği halde, gelinen noktada Müdürlük bütün taleplere kulak tıkamış ve iller bazında neredeyse bütün Türkiye’nin yaptığı bir duyuruyu, farkını göstererek yapmamıştır.

 

 

Şanlıurfa eğitim düzeyi, sınav ortalaması itibariyle zaten birçok ilin gerisinde bırakılan bir il olarak farklı olmayı en istemediği şekilde yaşamaktadır. Bu vakıanın türlü sebeplerini saymak mümkündür. Yalnız, uygulama birliği olması gereken konularda ilimizin sürekli bir şekilde Türkiye kamuoyunda olumsuz eleştirilerine maruz bırakılmasının sebeplerini anlayabilmiş değiliz. Yapılması gereken çok zor değil, Milli Eğitim Müdürlüğü envanterinde şu an merkezde ve ilçelerde kaç münhal kadro bulunduğu bilgisi mevcuttur. Bu münhal kadrolara göre birkaç gün içerisinde duyuruya çıkılıp, birçok ilin uyguladığı şekilde uygulanarak oluşturulan mağduriyet giderilebilir. Milli Eğitim Müdürümüzden beklediğimiz Kurum’a karşı oluşan güvensizliği ortadan kaldırmak ve dedikodu perdesini aralayarak mümkün olan en kısa zamanda duyuruya çıkmaktır. Aksi takdirde oluşacak hak kayıplarının ve kayıplardan dolayı açılacak davalarla kazanılacak hakların idareye getirdiği yükün sorumlusu Müdürlük olacaktır.

 

 

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi olarak, eğitim çalışanlarını ilgilendiren her konuda çalışanlarımızın yanında olduk. Gerek şube ve gerekse genel merkez bazında yüzlerce kazanımın altına imza attık. Adalet ve hakkaniyet bizim vazgeçilmez kriterlerimizdir ve bugüne kadar hep bunun arkasında durduk. Odalarımıza çekilerek başkalarının kazanımlarını aşırmaya çalışmadık. Aylardan beridir bu konunun da takipçisi sadece Eğitim-Bir-Sen olmuştur. Bundan sonra da haklının yanında olmaya devam edeceğimizi bu bahçeden ilan ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
İbrahim COŞKUN

Şube Başkanı
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASTOR filosunu güçlendirdi

ASTOR filosunu güçlendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık