Ana Sayfa Urfa Haberleri ÇÖZÜM KAPALI SİSTEM SULAMADAN GEÇİYOR

ÇÖZÜM KAPALI SİSTEM SULAMADAN GEÇİYOR

Bunun için en iyi yöntem kapalı sistemdir.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2015 Salı 05:12
ÇÖZÜM KAPALI SİSTEM SULAMADAN GEÇİYOR

Bilinçsiz sulama ile Şanlıurfa’nın önemli miktarda toprağı çoraklaşıyor. Tasarruflu kullanılması gereken su sınırlarımızın dışına akıyor. Ziraat mühendisi Abdulkerim Dörtkardeş bu durumu önlemenin yolunun kapalı sistem sulamadan geçtiğini ifade etti.

Şanlıurfa’nın bereketli toprağını her yıl yapılan bilinçsiz sulama ile kaybediyoruz. Açık sulama denilen sulama sistemiyle toprağa zarar verdiğimiz gibi suyu da bir anlamda israf ediyoruz.

Gerek toprağı koruma gerekse de suyu elde tutmanın yolları konusunda bilgilerine başvurduğumuz ziraat mühendisi Abdulkerim Dörtkardeş bunun için en etkili yöntemin kapalı sulama sistemi olduğunu söyledi.

Dörtkardeş, kapalı sulama sistemi, sayesinde suyun bilinçsizce değil yeterli miktarda kullanıldığını ve bu durumda toprağa istediği kadar su verildiğini belirtti.

Şanlıurfa’nın verimli topraklara sahip olduğunu ifade eden Dörtkardeş, insanlarımız suya hasretti. Gap ile birlikte su verildi ve insanlar suya kavuştu. Toprağı bir an önce suyla buluşturalım düşüncesi bu defa toprağın zamanla çürümesine neden oldu.

Son dönemlerde çiftçi verilen eğitimlerle bilinçlendi. Bu kez suyu tasarruflu kullanalım konusu gündeme geldi. Çünkü ciddi anlamda bir miktar su sınırlarımızın dışına akıyor. Bunun için en iyi yöntem kapalı sistemdir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık