Ana Sayfa Urfa Haberleri Çukurca Saldırısının Detayları Ortaya Çıktı

Çukurca Saldırısının Detayları Ortaya Çıktı

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 19 Ekim gecesi 24 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili detaylara ulaşıldığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2011 Salı 22:08
Çukurca Saldırısının Detayları Ortaya Çıktı
Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İlçe Jandarma Komutanlığı'nca hazırlanan soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, saldırı yaklaşık 120-150 kişilik grupla gerçekleştirildi.

Saldırı talimatını "Reşit Ersi" kod adlı Siirt nüfusuna kayıtlı Mehmet Can Gürhan'ın da aralarında bulunduğu 5 PKK'lının verdiği belirlendi. Ayrıca öldürülen PKK'lıların üzerlerinde ve ele geçen bilgisayarda Kekliktepe askeri üs bölgesinin baskın öncesi çekilen fotoğrafları bulundu.

ASKERLERİN BİLGİLERİ
Sabah gazetesinde yer alan habere göre söz konusu fotoğrafların 23 Ağustos'ta çekildiği tespit edildi. Örgütün Çukurca saldırısına 2 ay önceden hazırlık yaptığı ve saldırılacak noktaların belirlenmesi için keşif yapmak ve kroki çizmek amacıyla üs bölgesinin değişik açılardan fotoğrafladıkları belirlendi.

Bilgisayarda ayrıca sınırdaki birliklerde görev yapan üst düzey askerlerin rütbe, isim ve görevlerinin yazılı olduğu bir liste bulundu. Dosyaya yansıyan diğer önemli ayrıntı ise saldırının Siirt'in Eruh ilçesi nüfusuna kayıtlı "Reşit Ersi" kod adlı Mehmet Can Gürhan, PKK'nın eski Erzurum bölge sorumlusu "Azat Siser" kod adlı Ekrem Güney, Diyarbakır eski bölge sorumlusu "Eylül Amed" kod adlı Murat Üçer, "Velat Herinki" kod adlı Sefer Acar ve Batman nüfusuna kayıtlı "Agit Garzan"ın sevk ve idaresinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Gürhan'ın daha önce de Dağlıca, Aktütün, Beyyurdu ve Hantepe karakollarına yönelik saldırılarda yer aldığı belirlendi. Gürhan'ın Beyyurdu Karakolu'na yönelik saldırıda 12 teröristin ölmesi üzerine örgüt tarafından başarısızlıkla suçlanarak soruşturmaya alındığı ve örgüte kendini ispatlamak için son Çukurca saldırısında aktif görev aldığı belirlendi.

Saldırı hedeflerinin belirlenmesi işlemini ve sızma yapılacak askeri noktalara saldıracak gruptaki kişilerin seçilmesini iseKandil Dağı genel sorumlusu "Fazıl Botan" kod adlı Ahmet Şeker'in gerçekleştirdiği belirlendi.

Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Çalışkan köyü nüfusuna kayıtlı olan Ahmet Şeker'in Çukurca saldırısını organize eden ve sorumluluk alan kişi olduğu bildirildi. Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada yaralanan terörist Murat Üçer'in tedavi amacıyla Kuzey Irak'a gönderildiği ve tedavisinin tamamlanmasından sonra Çukurca kırsalına sorumlu düzeyde gönderildiği bildirildi. Üçer, Diyarbakır Özel yetkili Başsavcılığı kayıtlarına göre, 8 ayrı silahlı eylemde 6 askerin şehit edilmesinden dolayı arandığı ifade edildi.

ISLAK YAĞMURLUKLA...
Kekliktepe üs bölgesinin keşfini yapan ve fotoğraflayanPKK'lının ise "Sekvan" kod adlı Selahattin Bilge olduğu belirlendi. Bilge'nin arazide yürüme zorluğu çektiği için kış aylarında Mahmur Kampı'nda yaşadığı, yaz aylarında ise daha çok lojistik, keşif ve istihbarat faaliyetlerinde bulunmak üzere Buzul ve Balkaya dağlarına gittiği bildirildi.

Öldürülen PKK'lıların üzerlerinde ve saldırı sonrası arazi arama- tarama faaliyeti sırasında çok sayıda koyu renkli ıslak yağmurlukların ele geçirildiği bildirildi. Saldırı gecesi havanın yağışlı olmamasına rağmen PKK'lıların üzerlerinde ıslak yağmurluk giyerek, üs bölgesine sızma yaparken vücut ısısına duyarlı gece görüşlü termal kameralara yakalanmamak için bu yönteme başvurdukları belirlendi. (Sabah)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star