Ana Sayfa Urfa Haberleri CUMHURİYETİN 90. YILI TÖRENLERLE KUTLANDI

CUMHURİYETİN 90. YILI TÖRENLERLE KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 90. yıldönümüne yönelik kutlamalar tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa’da da coşkuyla yaşandı.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2013 Salı 15:48
CUMHURİYETİN 90. YILI TÖRENLERLE KUTLANDI

Törenler ilk olarak Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in Valilik Şeref Salonu’nda tebrikleri kabulüyle başladı. Kabulün ardından Valilik binasının da bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’ndeki kutlamalara geçildi. İlk olarak Vali Güvenç; beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı ile birlikte törene katılanların ve halkın bayramını kutlayıp yerlerini almalarıyla birlikte başladı.


Kutlamanın ardından yapılan konuşmalar esnasında kürsüye gelerek günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan Vali Güvenç, ilk olarak Suriye’den gelen bir mermi sonucu hayatını yitiren vatandaşa rahmet dileyerek ailesine de başsağlığı dileklerinde bulundu.


Cumhuriyet Bayramı’nın belli bir zümrenin bayramı olmadığını dile getirerek konuşmasını sürdüren Vali Güvenç, “Cumhuriyet Bayramı, bütün unsurlarıyla işgalcilere karşı onuruyla, namus ve şerefiyle mücadele eden, şanlı bayrağımızı göndere çeken halkımızın, bütün Anadolu halkının, milletimizin bayramıdır” dedi.


Milli Mücadele’nin başlangıcında Şanlıurfa’nın ve Şanlıurfalıların büyük bir rolü olduğunu sözlerine ekleyen Güvenç, “Cumhuriyet Bayramı’nın Şanlıurfa’da daha da bir anlam içinde kutlandığının farkındayız. Bağımsızlığı kişiliğinin bir parçası olarak gören Urfalılar, işgalcileri bu topraklarda barındırmamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi de Urfalıların Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu bu üstün gayret ve cesaretten dolayı Urfa’ya şanlı unvanını vermiştir. Şanlıurfa, köklü ve geleceği olan bir şehirdir. Bu şehir, bir medeniyet anlayışını varlığında sembolleştirmektedir. Burada evrensel ile yerelin mesut buluşma kavşakları vardır. Şanlıurfa; tarihi derinliği, felsefi ve güçlü bir düşünsel arka planı ifade etmektedir. Şanlıurfa, tarihi süreç içerisinde önemli değerler üretmiş ve ürettiği bu değerleri de bütün dünyayla paylaşmıştır. Cumhuriyet Türkiye’sinde, Şanlıurfa’yı tekrar bölgenin merkezi haline getirmek en büyük görevimizdir. Bunu yapabilmenin en önemli yolu da eğitimden geçmektedir” diyerek sürdürdüğü konuşmasında Şanlıurfa’da yapılan eğitim yatırımları kapsamında 470 milyon TL ile toplam 3 bin 200 derslikli 200 okul yatırımını bir yılda gerçekleştirdiklerinden bahsetti.


“Şanlıurfa kalkınınca Türkiye kalkınacaktır, ülkemiz kalkınınca önce bölgemiz sonra da bütün insanlık huzur bulacaktır” diyerek konuşmasına devam eden Vali Güvenç, “Kendini tanıyan, gücünün ve değerlerinin farkında olan bir Şanlıurfa bölgesinde önemli bir cazibe merkezi olmaya başlamıştır. Aynı tarihi ve kültürel mirası paylaştığımız, aynı hislere, duygulara, zevklere sahip olduğumuz komşu ülke şehirleri ile ilişkilerimizi ve işbirliğimizi yeniden canlandırmak en önemli hedeflerimiz arasındadır” ifadelerini kullandı.


Atatürk’ün “Egemenlik; kayıtsız, şartsız milletindir” sözünü hatırlatarak devletin temelini millet iradesinin oluşturduğunu dile getiren Vali Güvenç, “Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Bütün bunların teminatı da Cumhuriyettir. Cumhuriyetle birlikte devletimiz kendi içinde barışı, huzuru ve kardeşliği sağlarken, aynı zamanda bölgemiz ve insanlığın barış ve kardeşliği için de bir güvence olmaya devam etmektedir” diye konuştu.


Konuşmaların ardından törenler halk oyunları gösterileri ve öğrencilerin okudukları şiirlerle devam etti. Geçit töreniyle devam eden tören renkli görüntüler eşliğinde sona erdi.


http://www.urfahaber.net/fotogaleri/cumhuriyetin-90-yili-torenlerle-kutlandi-fotogaleri-221-1.html#ust


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star