Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Sağlık DAMACANA SULARA "CEP"TEN TAKİP

DAMACANA SULARA "CEP"TEN TAKİP

Sağlık Bakanlığı, damacana suların uygun ortamda üretimi ve dağıtımı için bir dizi önlemi uygulamaya sokacak.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2012 Salı 17:14
DAMACANA SULARA

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, damacana suların güvenliğinin artırılmasına yönelik alınacak önlemlerle ilgili de bilgi verdi.

 

Alınacak önlemlerin başında Ambalajlı Su Takip Programı'nın hızlandırılması geldiğini bildiren İlter'in verdiği bilgiye göre şu düzenlemeler uygulamaya sokulacak:-Üretim tarihi, kaç kez dolum yapıldığı, üretici firma gibi bilgilerin yer aldığı birer kimlik verilecek damacanalar, tıpkı ilaçlar gibi takip sistemiyle izlenecek.

-Vatandaşlar bu bilgilere cep telefonundan bile ulaşabilecek.-Dolum tesislerinde etkin yıkama, durulama ve dezenfeksiyon yapabilen su dolum makinelerinin kullanılması için önlem alınacak, firma modernizasyonu sağlanacak.

-Satış noktaları ve nakil araçlarının modernizasyonu, üretici firma bilgilendirmesi, uygun koşullarda depolama ve satış sağlanacak.

-Su Takip Programı'nın hazırlık aşamaları hızlandırılacak ve firmalara ait laboratuvar verileri dahil her türlü veri anlık izlenebilecek.-Üretici firmalar su dolumundan tüketiciye ulaşım aşamasına kadar sorumlu tutulacak ve oto kontrol mekanizması geliştirilecek.

-Damacana kullanım süresi ve dolum sayısına kısıtlama getirilecek.

 

 

 

AA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık