Ana Sayfa Türkiye Darbe nasıl yapılır? Askeri darbe nedir nasıl olur?

Darbe nasıl yapılır? Askeri darbe nedir nasıl olur?

Türkiye’de bugün yaşanan gelişmelerden sonra milyonlarca vatandaş askeri darbenin ne demek olduğunu merak etti. Peki askeri darbe nedir, Türkiye’de ne zaman askeri darbe oldu.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2016 Pazar 13:55
Darbe nasıl yapılır? Askeri darbe nedir nasıl olur?

Bugün Türkiye’de darbe mi oldu? Bütün merak ettikleriniz haberimizde. Askeri darbe Hükümetin başarısız olduğu durumlarda yönetimden memnun kalmayan askeri kuvvetlerin silah zoruyla el koyması anlamına da gelmektedir. 

DARBE NEDİR? ASKERİ DARBE NEDİR? 

Askerî darbe ya da darbe askerin yönetime el koyması anlamına gelmektedir. Bir ülke de demokrasiye el konulan yönetim şekli olup, ülkenin gerilemesinin baş sebebidir. Hükümetin başarısız olduğu durumlarda yönetimden memnun kalmayan askeri kuvvetlerin silah zoruyla el koyması anlamına da gelmektedir. Cuntacılar tarafından askeri darbelerin başlıca sebebi olarak gösterilir. Çoğu zaman ordu tarafından demokrasiye konulan muhtıralar da darbe ile sonuçlanabilmektedir. Darbeyi savunan şahıslar genel anlamda ordunun düzenleyecekleri eylemlere karşılık taraf bildirmeme konusu ve kalmasını fırsat bilerek iktidarı ele geçirmeye çalışmaktadır,ülkenin yöneticisini devirir; radyo, TV gibi iletişim kanallarını işgal ederek hükûmet daireleri üzerinde otorite kurar; elektrik santralleri gibi temel altyapı tesislerini kontrol altına alır. Darbe akabinde yönetime al koyan ordu, yeni kurulacak olan hükûmetin şekli sorunuyla baş etmek durumundadır. Amerika'da yaşanan darbe olaylarından sonra değişik rütbede askerlerden oluşan cunta yönetimi oldukça yaygındır. Afrika'da ve Türkiye'de ise cunta ile birlikte çalışacak devrimci bir meclis oluşturma ve bu meclis üyelerinin de cunta tarafından seçilmesi yöntemi kullanılır. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbeleri ile yönetimi ele geçiren cuntalar olan Milli Birlik Komitesi ya da Milli Güvenlik Kurulu, ülkeyi mutlak biçimde yönetmiş; aynı zamanda Kurucu Meclis ya da Danışma Meclisi adıyla cunta tarafından seçilen sivil temsilcilerin olduğu ancak MBK ya da MGK karşısında bir hayli zayıf bir de meclis oluşturulmuştur.

 

kaynak: aksam.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kütahyalı'ya FETÖ'den Tutuklama Kararı Çıktı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık