Ana Sayfa Urfa Haberleri Darısı Türkiye'nin başına

Darısı Türkiye'nin başına

EXPO ilk kez 156 yıl önce 1851'de, sanayi devriminin ilk yıllarında İngiltere'de düzenlendi.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2015 Salı 13:46
Darısı Türkiye'nin başına

Urfa Medeniyet Turizm Araştırma Merkezi’nin, Milano Expo 2015 Türkiye pavilyonunu organize eden profesyonel ekibi, Şanlıurfa’daki karar mercileriyle bir araya geldi.

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ve birçok davetli katıldı.

‘Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji’ teması ile 1 Mayıs’ta başlayıp 6 ay boyunca devam edecek olan Milano Expo 2015 için karar mercileri bir araya geldi. Türkiye için olduğu kadar bölgemiz, özellikle de buğdayın ve EXPO’nun sembolü olarak seçilen ‘Nar Meyvesi’nin anavatanı olan Şanlıurfa için büyük önem taşıyan Milano Expo 2015’e, toplamda 20 milyon, günde ise 200 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.  

Türkiye’nin 4 bin 170 metrekarelik bir alanda tanıtımının yapılacağı Milano Expo 2015’e 147 ülke katılacak. Türkiye Milano Expo 2015’te sahip olduğu tanıtım alanıyla 147 ülke arasında en geniş alana sahip 3. Ülke olacak. Türkiye’nin büyük bir tanıtım alanına sahip olacağı fuarda, tarihi ve kültürel zenginliklerini en iyi şekilde yansıtacak bir konseptle katılabilmesi için Şanlıurfa’ya dair sunulabilecek katkıların tartışıldığı ve fikir alışverişinde bulunulduğu toplantıda önemli kararlar alındı.

“BU TARZ ORGANİZASYONLARLA GELEN TURİST SAYISI ARTACAKTIR”

Karar mercilerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar tanıtım noktasında giderilmesi gereken eksiklikler konusuna vurgu yaptı. Gülpınar” Urfa denildiği zaman aklımıza hemen turizm gelir. Gönül isterdi ki bu fuar Şanlıurfa’da yapılmış olsaydı. Ama bugün burada yapılan sunum direk olarak bizi yani Şanlıurfa’yı ilgilendiriyor ben ümit ediyorum ki Milano EXPO 2015 Fuarından sonra Şanlıurfa’nın turizmi ve gelen turist sayısında önemli bir artış olacaktır.

Yemek kültürü konusunda gelince yemek kültür başlı başına bir obje ve bana göre yemek denildiği zamanda Urfa aklımıza gelir ve bu yemek kültürü de Urfa’nın tanıtımına büyük bir katkı sağlar. Şanlıurfa yemekle özdeşleşmiş ender şehirlerden biridir.

Bir diğer husus nar.  Dünyada Nar konusunda 3 tane çeşit vardır ve bunlardan biri de  Karaköprü Nar’ıdır ve nar çeşidi de dünya literatüründe olan bir çeşittir.

Şanlıurfa’nın tanıtımında en önemli bir etkende hiç şüphesiz de Göbeklitepe olacaktır. Ve bundan sonrada yapılacak olan expolarda Göbeklitepe başlı başına bir tanıtım aracımız olacaktır. Göbeklitepe’nin dünyaya daha güzel ve etkin bir şekilde tanıtılması lazım ve bu konuda çalışmalar yapılması gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca 3 Dinin ortak noktası konusunda bazı araştırmalar yapılsa herhalde Şanlıurfa kadar önemli ve bir o kadarda elverişli bir yer bulamazsınız.  Zira Şanlıurfa 3 dinin ortak atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim (AS)’ı içinde barındırmış olması hasebiyle özelikle de Fransa’da yaşanan olaylardan sonra dinler arası bir etkileşme Şanlıurfa’dan başlayabilir. Bu expoların en önemli işlevlerinden biride keşfedilmemiş olan yerleri keşfedilip bunları turlarla tanıtılmasıdır.” Dedi.

“2015 ŞANLIURFAMIZ VE EYYÜBİYEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

Şanlıurfa milletvekili Kasım gülpınar’dan sonra söz alan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci de  birçok zenginliği bünyesinde barındıran Şanlıurfa’nın tanıtım konusundaki eksikliklerine değindi.

Başkan Ekinci konuşmasında şunları söyledi: “Hakikaten güzel bir sunum oldu ve sayın vekilimizin de belirttiği gibi ilimiz açısında da bizim yapmamız gereken ne varsa, eksik konuların giderilmesi konusunda çalışmalar yapılmalıdır.  Özellikle kültür, tarih, eğitim olimpiyatları eksik olanlardır.

EXPO'NUN ÖNEMİ

Uluslararası niteliğiyle olimpiyatlardan bile daha büyük bir organizasyon olan EXPO, önemli bir marka olarak da düzenlendiği kent için turistik referans niteliği taşıyor.

 EXPO ilk kez 156 yıl önce 1851'de, sanayi devriminin ilk yıllarında İngiltere'de düzenlendi. Bu fuarda ilk telgraf sergilendi.

 Fuar büyük ilgi çekti, milyonlarca insan dünyanın dört bir yanından getirilen ürünleri, icatları görmek için fuara akın etti. Fuarda bugün artık doğrudan ticaret yok. Büyük şirketler kentlerin yatırım olanaklarını yerinde görüyor.

 EXPO 156 yılda 63 kez yapıldı, 500 milyonun üzerinde ziyaretçi çekti. EXPO 5 yılda bir yapılıyor ve 6 ay boyunca açık kalıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star