Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Güncel DAVUTOĞLU: BARAJI KALDIRACAĞIZ, ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ

DAVUTOĞLU: BARAJI KALDIRACAĞIZ, ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Diyabakır’da partililerine seslenen Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katılımcı demokrasiyi esas alan yeni bir anayasa yapacaklarını belirterek, “Artık Türkiye, bu bölgelerde ve Türkiye’de zulümler yapmış olan 12 Eylül Anayasası ile idare edilmeyecek.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2015 Cuma 03:40
DAVUTOĞLU: BARAJI KALDIRACAĞIZ, ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Siyasi Partiler Kanunu’nda acilen değişiklikler yapacağız. Seçim barajını düşüreceğiz, cemevlerine hukuki statü kazandıracağız.” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’na 100 metre mesafedeki cadde üzerinde partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Yaklaşık 1 saat geç başlayan mitingi yaklaşık 3 bin kişi izledi. Türk’ü Kürt’ten ayırmadıklarını iddia eden Davutoğlu sokağa çıkma yasağının ilan edildiği kentlerde ambulanslara yapılan saldırılar üzerinden HDP’yi eleştirdi.

Davutoğlunun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Kürt sorununda çözümüne yönelik yaptıklarını anlatan Davutoğlu, “Nasıl o vesatyeçi sisteme karşı mücadele verdiysek, kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışan bu teröristlere ders vermeye hazır mısınz Diyarbekir? Bir miyiz? Yürek yüreğe miyiz? Sandıklara yüreğimizi koyacak mıyız? Dirliğimizi kardeşlimizi sandıklara oy diye atacak mıyız. Ak Parti iktidarına tekrar tek başına iş başına diyecek misiniz? Ne diyoruz ilk günkü aşkla haydi bismillah. Aşkımız bitmez bizim Diyarbekire. Biz tabuları yıkmak, söylenmeyeni söylemek birileri hoşlanmasa da sizin Serok Ahmet demenizi çok seviyorum. Kürt, Türkmen hepsi bizim içindir. Ser sera, ser çava (Başım gözüm üstüne). Kaosu bir meslek olarak görenler, büyümeden rahatsız olanlar var. Demokratik özgürlüklerden rahatsız olanlar var. Darbeden medet umuyorlar. Dağa gençleri kaçırıyorlar Diyarbekir anneleri çocukları dağa kaçırldığı için Ankara ya yürüyen Diyarbekir anneleri hepsi azizdir” dedi.

Ambulansı tarayanlardan insani bir anlayış çıkar mı

“Buradan söylüyorum bütün bu terör saldırılarında ister DHPK, DEAŞ, ister PKK yapsın bütün bu terör saldırılarında ölen kardeşlerimize rahmet diliyorum. Bizim için her can önemlidir. Terör odakları perde arkalarında işbirliği yaparlar. 7 Haziran’dan sonrada işbirliği yaptılar. Suruç’ta DEAŞ harekete geçti. Aynı gün Adıyaman’da PKK harekete geçti. İki gün sonra Ceylanpınarda uyuyan 2 polisimizi şehit ettiler. Bu saldırılarda DEAŞ ile PKK’nın farkı var mı? Hepsi kaosu getirmek istiyorlar. Kardeşi, kardeşe kırdırtıyorlar. Hastanelerdi bomlayanlardan, bu hastanelerde Kürt vatandaşlarımıza hizmet edenlerin canına kast edenlerden bize bir fayda olur mu? Ambulansı tarayanlardan insani bir anlayış çıkar mı? Hendek kazıp günlük hayatımızı karartanlar sizin için çalışmış olabilirler mi?”

“Yeni Anyasa yapacağız, barajı kaldıracağız Cemevlerine Hukuki statü vereceğiz”

“Türkiyeyi, 78 milyon insanın tamamının kendisini mutlu hissettiği, kendine ait hissettiği, adil, özgür, huzurlu ve güçlü bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceklerini ifade eden AK Parti Genel Başkanı, şöyle devam etti: “Demokratikleşme, özgürlükler ve haklar konusunda kararlılığımızı asla kaybetmiyoruz. İnşallah Türkiye’ye yakışan, özgürlükçü, katılımcı demokrasiyi esas alan yeni bir anayasa yapacağız. Artık Türkiye, bu bölgelerde ve Türkiye’de zulümler yapmış olan 12 Eylül Anayasası ile idare edilmeyecek. Bütün meselelerin çözüm yerinin Meclis ve siyaset kurumu olduğunu herkes bilecek, hazmedecek. Siyasi Partiler Kanunu’nda acilen değişiklikler yapacağız. Seçim barajını düşüreceğiz. Cemevlerine hukuki statü kazandıracağız. “

kaynak: İmctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baro Başkanı Tüysüz’ün ilk mesajı bakın ne oldu?

Baro Başkanı Tüysüz’ün ilk mesajı bakın ne oldu?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık