Ana Sayfa Dünya DAVUTOĞLU: PYD SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ

DAVUTOĞLU: PYD SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ

Britanya gazetelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, PYD’nin Suriye barış görüşmelerine katılamayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2016 Çarşamba 04:42
DAVUTOĞLU: PYD SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Britanya gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, gazeteler, Davutoğlu’nun Suriye’ye ilişkin konuşmasında “PYD’nin barış görüşmelerine katılmayacağı, çünkü PYD’nin Esad rejimin suç ortağı olduğu” yönündeki sözlerini öne çıkardı.

Independent gazetesi “Türk Başbakan Kürtleri Suriye görüşmelerinin dışında tutmak istiyor” başlıklı haberinde “Ahmet Davutoğlu ABD tarafından IŞİD’e karşı en etkin mücadeleyi veren grup olarak gördüğü YPG’nin PKK’yla çok yakın bağlantıları olduğunu belirtti ve ‘Türkiye’ye doğrudan tehdit oluşturduğunu’ söyledi” ifadelerini kullandı.

Haberde, Türkiye hükümetinin sert tutumunun, gelecek hafta Pazartesi günü Cenevre’de başlayacak olan ve tüm tarafların katılımının beklendiği Suriye barış görüşmelerinin önünde “engel” oluşturduğu yazıyor.

Guardian gazetesi de Davutoğlu’nun ülkede iki buçuk milyon Suriyeli bulunduğunu belirtip barış görüşmeleriyle ilgili “Türkiye’den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur” açıklamasını başlığa taşıdı.

Gazete ayrıca Davutoğlu’nun “Esad, Şam’da oturmayı sürdürdükçe hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir” sözlerine de yer verdi.

PYD’ye ilişkin de “PYD gerçek bir muhalif değildir. PYD ile rejim arasında yakın bir işbirliği var” dediği kaydedildi.

Times gazetesi de Davutoğlu’nun ‘PYD’nin görüşmelerin dışında tutulacağı’ sözlerini öne çıkardığı konuyla ilgili haberine, “Türk Başbakan’ın Kürtleri veto etmesiyle Suriye barış görüşmeleri tehlikede” başlığı attı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık