Ana Sayfa Urfa Haberleri DEF ÜRETİCİLERİ PAZAR SIKINTISI ÇEKİYOR

DEF ÜRETİCİLERİ PAZAR SIKINTISI ÇEKİYOR

Çocukluğundan bu yana def işiyle uğraşan 40 yaşındaki def ustası Mehmet Karaca, “Ürettiğimiz bu deflerin satışında sıkıntılar yaşıyoruz.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2014 Çarşamba 04:01
DEF ÜRETİCİLERİ PAZAR SIKINTISI ÇEKİYOR

Çocukluğundan bu yana def işiyle uğraşan 40 yaşındaki def ustası Mehmet Karaca, "Ürettiğimiz bu deflerin satışında sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle belli bir pazarlama sistemi olmamasından dolayı burada ürettim yaptığımız yerlerde bunları satmaya çalışıyoruz" dedi.

Eskiden eğlencelerde başta olmak üzere birçok yerde def kullanıldığını belirten def ustası Karaca, "Günümüzde bu çalgı sadece kısıtlı alanlarda kullanıyor. Yapımı oldukça zor ve emek istiyor. Defte kullanılan derinin çok ince olması gerekir. Bunun için koyun ve keçi derisini tercih ediyoruz. Deriyi üç günlük işlemin ardından ceviz ağacından üretilen 'kaban' diye isimlendiğimiz yuvarlak tahtaya geçiriyoruz. Bu işlemlerden sonra ise alıcıların isteğine ve tercihine göre çalgının ritmini zenginleştirmek amaçlı ziller takıyoruz. Yerli halkın yanında bazen turistlerin de dikkatini çekiyor. Merak ettikleri bu çalgının ismini soruyorlar, alan da oluyor bazen" diye konuştu.

Karaca, fiyatların 15 ile 25 TL arasında olduğunu söyledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık