Ana Sayfa Urfa Haberleri Demir Eksikliği Zekayı Etkiliyor

Demir Eksikliği Zekayı Etkiliyor

0-5 yaş arası çocuklarda demir eksikliği bilişsel gelişimi geciktiriyor, yaklaşık 9 puan zeka geriliğine neden oluyor.

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2012 Pazartesi 05:26
Demir Eksikliği Zekayı Etkiliyor
Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Güzelçiçek, bebeklik ve çocukluk dönemindeki demir eksikliğinin bilişsel gelişimi geciktirip, zeka düzeyini yaklaşık 9 puan geriletebildiğini söyledi.

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Güzelçiçek, 0-5 yaş arası çocukların, demir eksikliğinden etkilenen yaş grubunu oluşturduğunu, demir eksikliği olan 2 yaşından küçük çocuklarda uyum ve denge sorunlarını görüldüğünü belirtti.

Davranışlarına Yansıyor

Uz. Dr. Güzelçiçek, çocuklara şeker yerine üzüm pekmezi verilmesi gerektiğini ifade ederek, "Demir eksikliği olan çocuklar daha içe kapanık ve çekingen davranırlar. Demir eksikliği, çocuğun etkileşime geçmesini önleyip öğrenme yetisini engelleyebildiği gibi, zihinsel yeteneklerini de köreltebilir. Bebeklik ve küçük çocukluk döneminde demir eksikliği, bilişsel gelişimi geciktirip, zeka düzeyini yaklaşık 9 puan geriletebilir" dedi.

Şeker Yerine Üzüm Pekmezi

Beslenme bozukluklarının, bebeklerde büyüme ve gelişme geriliğine, enfeksiyonlarla kombine olarak da hastalıkların ağır ve ölümcül seyretmesine neden olduğu, halk arasında 'kansızlık' olarak bilinen aneminin de demir eksikliğine bağlı olarak geliştiği tespit edildiğini belirten Güzelçiçek, bazı konulardaki bilgisizliğin anemiyi oluşturan etkenleri doğurduğunu, çocukları kansızlıktan korumak için yaşlarına göre beslemek gerektiğine ayrıca, anne babaların, çocuklarının besinlerinde, tatlandırıcı olarak şeker yerine üzüm pekmezi kullanması gerektiğine dikkat çekti.

C Vitaminin Rolü

Öte yandan Güzelçiçek, C vitamininin de yeterli miktarda alınması gerektiğini, demirin vücutta kullanılmasında C vitamininin rolünün büyük olduğunu, çocuklara demir yönünden zengin olan et, karaciğer, yumurta, dalak, balık ve kuru baklagillerin de mutlaka yedirilmesi gerektiğini dile getirdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık