Ana Sayfa Siyaset DEMİRTAŞ: "DEMEK BEYAZ TOROSLAR GARAJDA BEKLİYOR"

DEMİRTAŞ: "DEMEK BEYAZ TOROSLAR GARAJDA BEKLİYOR"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Başbakan Davutoğlu'nun "beyaz toroslar" ifadesi nedeniyle eleştirerek, "Beyaz Toroslar demek ki garajlarda bekliyor, ortadan kaldırmamışlar. Demek JİTEM, Kontrgerilla, Gladyo orada duruyor" dedi.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2015 Çarşamba 13:44
DEMİRTAŞ:

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partililerle Okmeydanı'nda düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. 1 Kasım’da Türk siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden birinin yaşanacağını söyleyen Demirtaş, "Bize 7 Haziran’dan önce ‘kendinize güveniyorsanız niye parti olarak girmiyorsunuz seçime’ diyorlardı. Biz 2011 seçimlerine de parti olarak girebilirdik, maalesef o zaman kendimizi yeterli düzede hazır hissetmediğimiz için bağımsız girmiştik ve AKP’ye 4 yıl bedava iktidar olanağı sağlamıştık. O da bizim eksikliğimiz” diye konuştu.


1 Kasım seçimlerinin AK Parti’ni tekrar tek başına iktidar olması için yapıldığını iddia eden Demirtaş, “İnanamıyorlar seçim kaybettiklerine. O yüzden tekrar seçimle yeniden seçmeni bu defa kandıracak aldatacak, seçim hileleri ile AKP’yi tek başına iktidar yapacak senaryoyu devreye koydular. Savaşı başlatmanın, müzakereyi bitirmeni neden u budur. Ölümler olacak, cenazeler gelecek kendileri tek başına iktidar olacak. Eğer halkın iradesine saygı duysalar 7 Haziran sonuçlarına da saygı duymaları gerekirdi” şeklinde konuştu.
“Bizim başımıza gelenlerin çeyreği MHP ve AKP’nin başına gelseydi 50 defa iç savaş çıkarırlardı” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bütün bunlara rağmen barış, kardeşlik, birlikte yaşam dedik. Korktuğumuz için mi yaptık hayır. Üstümüze saldıkları çetelerden mi korkacağız. Biz halkımızın barış umutlarının ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden birçok şeyi sineye çekiyoruz. Bizler inadına barış, inadına beraber yaşam diyoruz. Bunu büyütmemiz lazım. Türkiye’nin önünü açacak çizgi bu çizgidir. Öncelikli olarak devlet yönetiminde bir demokratik reformu başlatacağız. Tek adam sistemini bir kenara bırakıp yerinden yönetimleri, özerkliği esas alacak bir çizgiyi Türkiye’nin her tarafına hakim kılacağız. Tek kişinin yönettiği ülkeden ancak faşizm çıkar. Herkesin kendi ilinde, kendi kasabasını, kendi meclisleri aracılığıyla yönettiği yerde huzur olur. Yönetimi paylaşmak, egemenliği paylaşmak herkesi rahatlatır”


Türkiye’de Kürt sorununa barışçıl çözümleri getirebilecek tek partinin HDP olduğunu savunan Demirtaş, PKK’nın tümüyle silahsızlanmasını sağlayacak programa da sahip olduklarını vurguladı.
Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştiren Demirtaş, “Dönüp bize ‘siz neden Cumhurbaşkanı ile uğraşıyorsun’ diyorlar. Kendisi durmuyor yerinde, yerinde otursa Cumhurbaşkanlığı yapsa biz saygı duyacağız. Kendisinin saygısızlıklarına boyun eğmeyi kimse beklemesin. Eğer siyasete çok hevesliyse bir istifaya bakar. Cumhurbaşkanlığından isitifa eder yeniden AKP’nin başına gelir. Çok seviyorsa bu yol açık. ‘Ben yüzde 52 ile seçildim’ diyor. Niye aldı. Halk ondan kurtulmak istedi. Baktılar kurtuluş yok ‘tamam seçelim gitsin Çankaya’ya artık’ dediler. Vatandaş pişman. Çankaya’ya gönderdiler durmadı. Hırs bitmiyor. Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi olsun aldığı oyun yarısını alamaz” dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “beyaz toroslar” ifadelerini de eleştiren Demirtaş, şöyle konuştu:
“Demek bizim bilmediğimiz hazırlıkları var. Beyaz Toroslar demek ki garajlarda bekliyor, ortadan kaldırmamışlar. 13 yıldır iktidarda ‘biz gittiğimizde beyaz toroslar çıkar’ diyor. Demek JİTEM, Kontrgerilla, Gladyo orada duruyor. Demek konuştuklarımız yalan değilmiş. ‘Kontrgerilla sizi beyaz toroslarla kaçırıp infaz eder’ diye tehdit ediyor. Bu halkı tehdit eden bir zavallı başka bir şey değil. Sen Van’da gidip beyaz torostan söz edersen Vanlılar öyle bir cevap verir ki seni o beyaz torosun bagajına koyup Ankara’ya postalarlar. Bir halkı ölümle korkutmak, faili meçhulle tehdit etmek. İnsan vicdanını tümden yitirmiş olmalı”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star