Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Güncel DEMİRTAŞ: IŞİD DEVLET DESTEĞİ OLMADAN BÖYLE BİR SALDIRI YAPAMAZ

DEMİRTAŞ: IŞİD DEVLET DESTEĞİ OLMADAN BÖYLE BİR SALDIRI YAPAMAZ

CNN International’a konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, en az 97 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Katliamı’yla ilgili saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak, “IŞİD, devlet tarafından destek almadan bu kadar rahat gerçekleştiremez. Kesinlikle devlet içinden destek alarak yapıyorlar” dedi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2015 Salı 05:22
DEMİRTAŞ: IŞİD DEVLET DESTEĞİ OLMADAN BÖYLE BİR SALDIRI YAPAMAZ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN International’da Christiane Amanpour’un programında gazeteci Frederik Pleitgen’ın Ankara Katliamı‘yla ilgili sorularını yanıtladı.

Türkiye tarihinin en kanlı ve en barbarca saldırılarından birinin yaşandığına belirten Demirtaş şunları söyledi.

’98 arkadaşımız yaşamını yitirdi’

“Şimdiye kadar 98 arkadaşımız yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi de yaralandı. Henüz kendilerini patlatan canlı bombaların kimliğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Son altı ayda çok sayıda saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu olayların arkasında olan insanlar soruşturmaya tabi tutulmadı.

“Çok rahat bir şekilde Türkiye’de faaliyet yürüttüler. Suriye’ye eleman gönderdiler, silah gönderdiler IŞİD’i desteklemek adına. Bunlar maliyet olarak ortaya çıkıyor. Bu daha çok IŞİD bağlantılı bir terör saldırısına benziyor. Hükümetin ciddi bir sorumluluğu ve devlet içinde de verilmiş bir destek olduğunu düşünüyoruz.”

‘Saldırıdan hükümeti sorumlu tutuyoruz’

Bu açıklama üzerine “Yani saldırıdan hükümeti suç ortağı olarak mı sorumlu tutuyorsunuz?” sorusuna Demirtaş şu yanıtı verdi:

“Biz, tabii ki sorumlu tutuyoruz. IŞİD’e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. Ciddi bir tehdit olarak görmediler. IŞİD’in Suriye’de büyümesine göz yumdular. Türkiye’de de IŞİD gücünün varlığı biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı.

“Ankara çok güvenli bir şehir. İstihbaratın ve güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu bir şehir olduğu halde, daha önce saldırıya uğradığımız bilinmesine rağmen hiçbir güvenlik önlemi alınmadı. Bu da hükümetin (devletin) sorumluluğunu artırıyor.”

‘Devlet içinden destek alarak yapıyorlar’

“IŞİD’in istihbarat ve güvenlik birimlerinin içine mi sızdı diyorsunuz?” şeklindeki sorusuna Demirtaş “ Evet. IŞİD, devlet tarafından destek almadan bu kadar rahat gerçekleştiremez” şeklinde yanıt verdi.

“Diyarbakır’da da yüzlerce kişinin ölümü hedeflenmişti ve oradaki canlı bomba saldırıdan kısa bir süre önce gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Serbest bırakan şube müdürleri terfi etmişti. O nedenle bütün bu şüpheleri kafamızda doğuran gelişmeler yaşandı. Kesinlikle devlet içinden destek alarak yapıyorlar. Hükümetin bu konuda büyük sorumluluğu vardır.” ifadelerini kullandı.

‘Umutluyuz, ümitliyiz’

Eylül’den sonra yaptığınız bir konuşmanızda “Türkiye’nin sivil savaşa gidebileceğini söylediniz” ifadelerini hatırlatılması üzerine Demirtaş şunları söyledi:

“Türkiye toplumu iç savaşa gidecek demedim. Türkiye’de bir etnik savaşının çıkarılmak istendiğini söyledim. Bütün olumsuz belirtilere rağmen umutluyuz, ümitliyiz.

“PKK eylemsizlik ilan etti, umut için ortam yarattı. Ordu ise PKK’ye yönelik operasyonlara devam ediyor. Biz burda farklı alternatifler bulmaya çalışıyoruz. Bütün toplumun bir arada yaşabileceği devlet reformunu destekliyoruz. AKP artık demokratik iddiasını yitirmiştir. Güce dayanarak iktidarda durmaya çalışan bir partiye dönüşmüştür, bu da geleceğe zarar verecek.”

‘Ciddi bir güvenlik eksiği var’ Demirtaş, “Ankara’da güvenlik sağlanamazsa, ülke genelinde nasıl seçim çalışmaları yapılacak? sorusuna ise şu yanıt verdi:

“Ciddi bir güvenlik eksiği var. Sadece bizim için değil, bütün partiler için öyle. Güvenlik herkes için risk oldu. Bütün faktörleri değerlendiriyoruz, açık alanlarda miting yapmamanın uygun olduğunu düşünüyoruz. Seçim kampanyalarımıza hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz. Bu politik olarak da, ahlaki olarak da uygun olmaz.”

kaynak: imctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık