Ana Sayfa Urfa Haberleri DEMİRTAŞ: KATLEDİLEN BİZ SUÇLANAN DA BİZ

DEMİRTAŞ: KATLEDİLEN BİZ SUÇLANAN DA BİZ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Diyarbakır’daki patlamayla ilgili her şeyin açıklanması lazım.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2015 Çarşamba 12:05
DEMİRTAŞ: KATLEDİLEN BİZ SUÇLANAN DA BİZ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Diyarbakır’daki patlamayla ilgili her şeyin açıklanması lazım. Katledilen biz hükümet tarafından suçlanan da biz. Yapamıyorsanız bırakın, yürütemiyorsanız bırakın. Siz yapamıyorsanız hükümeti yönetebilecek bir kadro çıkar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, Diyarbakır’da Yeni İHYA DER Başkanı ve Hüda-Par Üyesi Aytaç Baran ile 3 HDP’linin öldürüldüğü saldırılara ilişkin konuştu. Demirtaş, 5 Haziran’daki HDP’nin Diyarbakır mitingine yapılan saldırıyla dünkü olaylar arasında bağlantı olduğunu söyledi.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Emniyet ve Valilik açıklasın’

“Hüda Par’a yakınlığıyla bilinen bir derneğin başkanı katlediliyor, suikasta uğruyor ve hemen akabinde Hizbullah militanı olduğu söylenen kişiler o anda iki HDP’li arkadaşımızı olayın olduğu yerde katlediyor, yine başka bir HDP’li arkadaşımızı evinin içinde beşinci katta katlediyorlar. Kimin ne yaptığının ortaya çıkması için bütün tetikçilerin bağlantılarıyla beraber ortaya çıkarılması lazım?

“Diyarbakır Emniyeti’nin ve Diyarbakır Valiliğinin zaman geçirmeden ilk olarak 5 Haziran’da Diyarbakır Mitingindeki katliam bombacısının alenen bütün ilişkilerini ortaya koymalıdı.  Kimdir, ismi cismi, kimden yardım almıştır, hangi örgütle bağlantılıdır, bunların hepsinin açıklanması lazım. Hangi zaafiyeti kullanarak miting alanına bomba sokmuştur, kimden yardım almıştır, bunların açıklanması lazım.

“İkincisi Hüda Par’a yakın olan dernek başkanını kim katletmiştir? Kimse bütün ilişkileriyle birlikte açıklanması lazım. Diyarbakır’da dün 3 HDP’liyi kim katletmiştir? Bu bağlantılar ortaya çıkmadan, hükümet yanlısı medyanın bugün manşetten verdiği gibi, ‘HDP’liler Diyarbakır’da infaza başladı’ alçaklığını, seviyesizliğini kimse bize atmaya kalkmasın.

“Yapamıyorsanız bırakın”

“Hükümette onlar var. Katledilen biz, hükümet tarafından suçlanan da biz. Yapamıyorsanız bırakın, yürütemiyorsanız bırakın. Hükümeti de bırakın, iş yapamayacak durumdaysanız, ülkeyi yönetecek bir kadro çıkar.

“Fakat ben bu dönemde herkesten dikkatli olmasını özellikle rica ediyorum. Herkes özellikle siyasi partiler. Hiç merak etmeyin, bizim kimseye düşmanlığımız yok, biz silahlı bir örgüt falan değiliz. Kimin elinde silah var iyi biliyor herkes.

“Biz siyasi faaliyet yapan Türkiye’nin büyük bir siyasi hareketi, partisiyiz. Dolayısıyla herkes ama herkes halkın, toplumun, ülkenin geleceğini düşünen herkes sağduyuyla hareket etmeli. Biz bütün bu provokasyon girişimlerine rağmen, halkımızın örgütlü, disiplinli duruşu sayesinde provokasyonları boşa çıkardık ama bedelleri ağır oldu, her gün cenazeler toprağa veriyoruz. Her gün Diyarbakır’da başka yerlerde cenaze törenimiz var.

‘AKP’nin kıymetini anlayın’ denmesini istiyorlar’

“Ülkenin Cumhurbaşkanı, başbakanı halen sessiz. Birileri ülkede iç savaş çıkarmak üzere harekete geçmiş, ülkenin Cumhurbaşkanı, başbakanı ortada yok, içişleri bakanının, hükümetin çıkı çıkmıyor. Zannedersin ki bekliyorlar, ülke birbirine karışsın, herkes birbirine girsin, iç savaş çıksın, ondan sonra da ‘efendim bakın AKP’nin kıymetini anlayın, AKP hükümetten düşünce ülke kaosa sürüklendi’ denmesini istiyorlar herhalde. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Bu ülke AKP’li AKP’siz yolunu yürüyecek, barışını sağlayacak, demokrasisine kavuşacaktır. Biz de halkımızın bize verdiği desteğe layık bir sorumlulukla, özgüvenle bütün çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

‘Biz bir savaşa girmedik seçime girdik’

“Seçim boyunca 140 yerde saldırıya uğradık. Bunlar birbiriyle bağımsız olur mu? Tamamı HDP’ye yönelmiş saldırılar, hepsi aşağı yukarı tek merkezden yönetiliyor. Şu anda ülkenin birçok yerinde HDP hedef haline getirilmiş durumda. Hedef haline getirenler de alenen HDP’yi bu şekilde suçlayan, suçlayıcı dil, ötekileştirici dil kullananlardır. Bundan vazgeçilmesi lazım.

“Biz bir savaşa girmedik seçime girdik, halk tercihte bulundu. Herkesin saygı duyması lazım. Partimizin aldığı destekle ilgili meşruiyet tartışması yapan zavallıdır sadece. Kendilerine oy gelince meşru oluyor da HDP oy alınca bu meşruiyet sorgulamasına tabi tutuluyorsa, kusura bakmasınlar bu kendi seviyesizliklerini gösterir.

“HDP demokratik duruşunu gösterecek, kendini savunmasını da bilecektir. Biz kurbanlık koyun da değiliz. Biz güçlü bir siyasi partiyiz, örgütlü bir halkız ve önümüzdeki dönem Türkiye’yi şekillendirecek temel demokratik siyasi çizgiyiz. Türkiye halklarına kendimizi borçlu hissediyoruz. Kaos, iç savaş yaratamayacaklar, buna HDP izin vermeyecekler.

“Bizim partimizin, halkımızın bu olgun duruşu olmasaydı bugün Türkiye’de nefes alınamaz duruma gelinecekti. Biz sabırlı, sorumlu davrandık öyle davranmaya da devam edeceğiz.

 ‘Size şeref kazandırır’

“Biz yüzde 13.02’ye yakın oy aldık ve ben dedim ki, ‘Bunun içinde bir tane bile emanet oy varsa, bunu dikkate alacağız’ dedim. Ama biz emanet oylarla barajı aşmış bir parti değiliz arkadaşlar. Çok güçlü bir tabanımız var ve tabanın desteğiyle barajı aştık.

“Bugün Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulumuz, yarın Meclis grubumuz toplantılarını gerçekleştirdikten sonra yol haritamızı şekillendirmiş olacağız. Fakat şunu da belirteyim, bazıları ‘Biz HDP ile yan yana durmayız, görünmeyiz’ gibi şeyler ifade ediyorlar. HDP ile yan yana durmak size ancak şeref kazandırır.

“HDP’nin şu anda Türkiye toplumuna demokratik siyasi olgunlukla bahşettiği şey, siyasi alandaki onurdur. Bizimle yan yana duranlar bizim onurlu, şerefli durumumuzdan nasiplenmiş olurlar, HDP’ye saldırmaya kalkmasın kimse.

kaynak:imc

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star