Ana Sayfa Siyaset Demirtaş konuştu: Öcalan'ın serbest bırakılmasını istiyoruz

Demirtaş konuştu: Öcalan'ın serbest bırakılmasını istiyoruz

MİT-PKK'nın gizli görüşmelerine ait olduğu öne sürülen kayıtlara ilişkin BDP lideri Demirtaş konuştu: Kayıtlara verilen kamuoyu tepkisi fırsata çevrilmeli. Öcalan'ın serbest bırakılmasını istiyoruz

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2011 Çarşamba 10:18
Demirtaş konuştu:  Öcalan'ın serbest bırakılmasını istiyoruz
Ferit ASLAN- Bayram BULUT 

DİYARBAKIRBDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin tıkandığını belirterek, "Görüşecekseniz serbest bırakın, dışarıda görüşün. Biz artık sayın Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz. Çözüme inanıyorsanız yaparsınız. Başka yol bilmiyoruz" dedi. PKK ile MİT görevlileri arasında gerçekleştiği öne sürülen ses kayıtlarının kamuoyunda kıyametler koparmadığını, insanların diyalogu, müzakereyi ’yapılması gereken akılcı yollar’ olarak gördüğünü savunan Demirtaş, kara harekatı ile ilgili bir soru üzerine de "Kara operasyonu olursa sonu facia olur. Cenazeler gelir, sonra oturup birbirimizi suçlarız, çözüm olmaz" değerlendirmesini yaptı. 

BDPAnkara’da gerçekleştiği 2’nci Olağan Genel Kurulu’ndan sonra ilk grup toplantısını Diyarbakır’da yaptı. BDP’nin seçime birlikte girdiği blok Milletvekillerinin de katıldığı toplantıya, bazı milletvekilleri katılmadı. Konuşmasına, geçenlerde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde meydana gelen ve 3’ü sivil 2’si güvenlik görevlisi 5 kişinin yaşamını yitirdiği olaya değinerek başlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şunları söyledi: 

"Şemdinli’de yaşanan sıradan bir olay değildir. ’1990’lı yıllara asla geri dönüş olmayacaktır’ diyen hükümetin, daha işin en başından 1990’lı yıllara geri dönüldüğünün acı bir olayıdır. Şemdinli’de yaşananların ortaya çıkarılması için özellikle gazetecileri, heyetleri oraya çağırıyorum, araştırsınlar. Eskiden yine böyle olaylar yaşanırdı. Siviller katledilirdi, Kaymakamlar, Valiler ’teröristler gelip bu kadar kişiyi katletti’ derlerdi ve geçerdi. Ankara ve İstanbul’daki gazeteciler de bu olayların üstünün örtülmesine katkıda bulunurdu. Şimdi Şemdinli’de aynı şeyler yaşanıyor. Biri çocuk üç sivil insan yaşamını yitiriyor. Daha çatışmaların yaşandığı saatlerde üç sivilin PKK tarafından öldürüldüğü yazılıyor. Ne adli tahkikat var, ne balistik inceleme var devlet bürokrasi ve medyanın işbirliği ile bu kirli savaş böyle yürütülüyor." 

’SES KAYITLARI KIYAMET KOPARMADI’ 

BDP Genel Başkanı Demirtaş, dün gündeme düşen ve PKK ile MİT görevlileri arasında gerçekleştiği öne sürülen ses kayıtları ile ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu:"Ama bu haliyle bile kamuoyunda tartışma biçimi bizce hükümete çok ciddi mesajlar veriliyor. Kamuoyunda kıyametler kopmuyor. İnsanlar diyalogun, müzakerenin yapılması gereken akılcı yollar olarak görüyor. Demek ki istenirse PKK ile de, sayın Abdullah Öcalan’la da müzakereler açık bir şekilde yürütülebilir. Türkiyetoplumu müzakereye, diyaloga hazırdır. Kürt’ün de Türk’ün de diyaloga karşı bir tepkisi yoktur. Hükümet öyle teröristle görüşülmez lafları bir kenara bırakmalıdır. Kiminle savaşıyorsan onunla barışırsın." 

’KANDİL’E ASKER DEĞİL, MÜZAKERE HEYETİ GÖNDERİLSİN’ 

BDP olarak bütün samimiyetleri ile hükümeti açık müzakereye davet ettiklerini kaydeden Selahattin Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Hükümet binlerce askeri Kandil’e göndermekten vazgeçmeli.Kandil’e gönderecekse bir müzakere heyeti göndermeli, birini de İmralı’ya göndermeli. Bunu da halkın bilgisi ve hakemliği dahilinde yapmalı. Gencecik çocukları dağa taşa sürüklerken, işin kolayına kaçarken rahatsınız, ama iş müzakereye gelince, ’kamuoyu ne der’ telaşıyla, tek yol tek seçenek olarak savaşa sarılacaksınız. Bunu doğru bulmuyoruz. Kandil’de kökünü kazıyacağız dediğiniz kişiler uzaydan gelmedi. Beş bin kişiyiKandil’de katledeceğiz derken, on milyon Kürdü de katletmeyi göze almış demeksiniz. Çünkü onlar bu halkın evlatlarıdır." 

Taraftarlarına direnmek için hazır olmaları çağrısında bulunan Demirtaş, "Her ne olursa olsun, sonuçta halkımızın özgürlüğü kazanacak. Direnmekten tek bir geri adım atan namert olsun" dedi. 

’ARTIK ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYORUZ’ 

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin tıkandığını kaydederek bu konuda şöyle konuştu: "Dünyanın üçüncü büyük ordusuna sahip, İsrail’e kafa tutan bir devlet, 50 gündür kendi adasına gidemiyor. Şu saatten sonra artık ’İmralı’ya heyet gitsin, görüşün’ demiyoruz. Görüşecekseniz serbest bırakın, dışarıda görüşün. Biz artık sayın Öcalan’ın özgürlüğünü istiyoruz. Kürt sorunu çözme konusunda samimiyseniz yol yöntem budur. Çözüme inanıyorsanız yaparsınız. Başka yol bilmiyoruz. Kıvırmaya gerek yok. Kürt halkının muhataplarını muhatap almadan sorun çözülmez." 

Demirtaş, kara harekatının olması halinde ise, sonunun facia olacağını, cenazelerin geleceğini ve oturup birbirlerini suçlayacaklarını belirterek, bunun çözüm olmadığını kaydetti. 

’İSRAİL İLE GERİLİM YAPAY’ 

Başbakan’ın son gezisini de eleştiren BDP Genel başkanıSelahattin Demirtaşİsrail ile yaşanan gerilimin yapay olduğunu, İsrail’i korumak için Malatya’ya füze kalkanı kurulduğunu ileri sürdü. Başbakan’ın dünya lideri olmasına karşı olmadıklarını da belirten Demirtaş, "Son imparator olsun, Padişah olsun ne istiyorsa o olsun. Biz bundan keyif duyarız. Ama iki yüzlü olmasın. Türkiye toplumu Başbakan’ın Mısır, Suriye, Libya liderleri için 1.5 yıl önce söyledikler ile bugün söylediklerini sorgulamalıdır." 

Grup toplantısından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, 1 Ekim’de Meclis’e gidip gitmeyecekleri konusunu gruptaki arkadaşlarını ile değerlendirdikten sonra karar vereceklerini söyledi. 

Radikal
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık