Ana Sayfa Urfa Haberleri DEMİRTAŞ: OPERASYONLAR HÜKÜMET DEĞİL, SARAY POLİTİKASIDIR

DEMİRTAŞ: OPERASYONLAR HÜKÜMET DEĞİL, SARAY POLİTİKASIDIR

Selahattin Demirtaş, “Operasyonlar devlet politikası değil saray politikasıdır. Kendisine bağlı bir kolluk gücü var, istihbarat örgütü var; yargı, medya, sosyal medya gücü var” dedi.

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2015 Pazartesi 11:30
DEMİRTAŞ: OPERASYONLAR HÜKÜMET DEĞİL, SARAY POLİTİKASIDIR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde Türkiye’nin IŞİD ve PKK’ye yönelik başlattığı gözaltı operasyonları ve hava harekatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, “Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar dönüp bu ülkeye yaptıklarına baksınlar. Bunlar devlet politikası değil saray politikasıdır. Kendisine bağlı bir kolluk gücü var, istihbarat örgütü var; yargı, medya, sosyal medya gücü var” dedi.

Demirtaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 ‘Hesap vermeden hesap sormaya kalkıyorlar’

“Maraş’tan Çorum’dan Sivas’a kadar eli kana bulaşmış boğazına kadar kana batmış olanlar, bu ülkede daha hesap vermeden hesap sormaya kalkıyorlar. Partileri halk açar, halk kapatır. Ortada eğer suçlanacak, hatalı bir politika varsa bugün Türkiye’yi bu savaşa, bataklığa sürükleyen ve onun arkasından şak şakçılık yaparak AKP’ye koltuk değnekliği yaparak yürüyen faşizan düşünceler olur.

‘Geçici hükümet ülkeyi savaşa sürüklüyor’

“Şu anda geçici bir hükümet geçici bir Başbakan, ülkeyi adım adım büyük bir savaşa sürüklüyor. Zaten Suriye dış politikasındaki hatalar, yanlışlar nedeniyle Türkiye, Ortadoğu bataklığına saplanmış durumdaydı. Fakat geçici olmanın vermiş olduğu panikle kalıcı bir hükümete dönüşebilmek için ülkeyi her türlü çılgınlığa sürükleyebileceklerini yakın zamanda görmüştük. Şimdi de bunun bir acı örneğini yaşıyoruz. Maalesef ki izliyoruz.

“AKP iktidarı boğazına kadar suça batmış, boğazına kadar günaha bulaşmış, boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir iktidar olarak 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma gücünü yitirince büyük bir panikle, öfkeyle, kaygıyla hareket ederek yeniden tek başına iktidar olabilmenin yollarını aramaya başladı. Elbette ki erken seçim koalisyon kurulamadığı takdirde demokratik bir seçenektir. Bundan kaçacak, korkacak halimiz yok. Ama olası bir erken seçimde, kaotik bir ortamda güvenliğin Türkiye’de tesis edilemediği bir durumda biz iktidardan düşersek Türkiye içeride ve dışarıda büyük bir kaos yaşar, yeniden bizim tek başına AKP olarak iktidar olmamız lazım; korkusunu kamuoyuna vererek bir erken seçim olasılığında tek başına iktidar olmayı hedefliyorlar. Tek hedef bu değil. Bütün bu çılgınlıklar sadece bunun için yapılmıyor.

‘Kimse HDP’ye saldırarak kendini temizlemeye çalışmasın’

“Henüz hesabı verilmemiş suçlar bu kadar ortada dururken kimse HDP’ye saldırarak kendini temizlemeye çalışmasın. Şunu bütün yurttaşlarımız bilsin ki seçim döneminde Ağrı, Diyadin’de tanıklık ettik. Kendi emirleriyle askerleri ölüme gönderecek çılgınlığa, pervasızlığa sahip olduklarını gördük. Fakat şehirde, dağda, bayırda, karakolda, evinde, meydanda ölümüne sebep olduğunuz her insan bizim insanımız.

“Türkiye toplumunun evlatlarıdır. Üniformasına, siyasi düşüncesine bakmaksızın biz tamamının acısını paylaşacağız. Tamamının bu halkın evlatlarının olduğu bilinciyle hareket edeceğiz.

“Evlatlarımızı sizin pisliklerinizi örtsünler diye öldürülmelerine izin vermeyeceğiz. Hele hele yolsuzluk ve rüşvet, hırsızlık ve her türlü çifkef işin içine batmış bir geçici hükümet HDP’den hesap sormaya, HDP’ye fatura çıkarmaya asla kalkmasın. Henüz hesabı verilmemiş suçlar bu kadar ortada dururken kimse HDP’ye saldırarak kendini temizlemeye çalışmasın.

‘Ülkeyi adım adım iç savaşa sürüklemenize müsaade etmeyeceğiz’

“Şunu iyi bilsinler bizim kaybedecek saraylarımız yok. Bizim kaybetmekten korkacağımız makamlarımız, kırmızı plakalarımız yok. Bizim kaybetmek korkacağımız çalıp çırptığımız, ayakkabı kutularına doldurduğumuz milyarlarca dolarlarımız yok.

“Üryan geldik yine üryan gideriz. Asıl siz kendinizi düşünün. Siz ne olacaksınız? Zannediyor musunuz ki o cenazelerin üstüne örttüğünüz bayrak, sizin suçlarınızı da örtecek? Zannediyor musunuz ki o tabutlar sizin günahlarınızı örtecek?

“Ülkeyi adım adım iç savaşa adım adım bölgesel bir savaşa sürüklemenize izin vermeyeceğiz. Türkiye toplumunun içi rahat olsun. HDP var HDP görevinin başındadır. Tıpkı seçim döneminde olduğu gibi Türkiye’de bütün demokrasi güçlerini birleştiren, barış, demokrasi ve adalet ilkeleri etrafında yeni bir yaşam inşa etme sözü veren partimiz, bu günlerden de AKP’nin bu zoraki savaş dayatmalarından da ülkeyi çıkarmayı bilecektir.

“Kendilerini Türkiye’nin sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar asıl dönüp bu vatana yaptıkları haksızlıklara baksınlar.

“Kendileri bize hesap sorma hakkına sahip değildir. Bundan sonra olası bir erken seçimde AKP’nin bu ülkenin başına artık bela olmaması için bütün demokrasi güçleriyle biz mücadele etmeye devam edeceğiz.

‘Dolmabahçe Mutabakatı ile ilgili Davutoğlu’nun açıklama yapmasını bekliyoruz’

“Dolmabahçe Mutabakatı ile ilgili Davutoğlu’nun açıklama yapmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanı kabul etmediğini söyledi. Yanlış olduğunu söyledi. Fotoğraf yanlıştır dedi. Masa yoktur dedi. Cumhurbaşkanı fikirlerini açık açık söyledi.

“Biz Sayın Davutoğlu’ndan bugüne kadar Dolmabahçe Mutabakatı’na dair tek cümle duymadık. Ne diyor kendisi? Yanlış mıdır, masa yok mudur, içerik yanlış mıydı? Sayın Davutoğlu bunları açıklayın; çünkü aylarca heyetlerimiz üstünde birlikte çalıştılar. Sizin bakanlarınız, devlet heyeti, bizim heyetimiz aylarca o metin üzerinde görüşmeler yapıldı ve birlikte açıklama yapıldı.

“Davutoğlu’ndan hakikaten aylardır Cumhurbaşkanı fikirlerini belirtirken kendisine ait bir fikri yok mu, merak ediyoruz. Dolmabahçe Mutabakatı ile ilgili fikri nedir? Orada bir çözüm, barış niyeti var. Kendileri de altına imza attılar. Ortak imzayla yayımlanmış bir metindir. Bu kadar mı iradesiz olur bir başbakan? Bu kadar mı kendini geçici olarak görür? Önce onunla ilgili bir fikir beyan etsin. Biz İmralı, Kandil ziyaretleriyle ilgili fikirlerimizi, düşüncelerimizi daha sağlıklı şekilde açıklarız.

“Bunlar saray operasyonlardır”

“Şunu iyi bilsinler bizim kaybedecek saraylarımız kırmızı plakalarımız, çalıp çırptığımız milyarlarca dolarımız yok. Üryan geldik yine üryan gideriz. Asıl siz kendinizi düşünün asıl siz ne olacaksınız. Zannediyor musunuz ki tabutların üzerine örttüğünüz o bayrak sizin günahlarınızı da örtecek.

“Türkiye rahat olsun HDP var. Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar bu ülkeye yaptıkları haksızlıklara baksınlar.”

Kaynak: İmctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star