Ana Sayfa Urfa Haberleri DEMİRTAŞ: PARALEL DEVLET AKP'Yİ FESHEDEBİLECEK GÜÇTE

DEMİRTAŞ: PARALEL DEVLET AKP'Yİ FESHEDEBİLECEK GÜÇTE

Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti'nin derin ve paralel devlet yapılanmaları ile hesaplaşması için önce kendisini hesap verebilecek düzeye getirmesini istedi.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2013 Perşembe 08:50
DEMİRTAŞ: PARALEL DEVLET AKP'Yİ FESHEDEBİLECEK GÜÇTE

Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ak Parti'nin derin ve paralel devlet yapılanmaları ile hesaplaşması için önce kendisini hesap verebilecek düzeye getirmesini istedi. Demirtaş, "Şu anda derin ve paralel devlet işbirliği yapıyor. AKP'nin hırsızlığı ve yolsuzluğu, parelel devlet ile hesaplaşmasını engeller hale geldi. Paralel devlet AKP'yi feshedebilecek güçtedir" dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır il binasında 12 il ile ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, resmiyette olmasa da bütün belediyelerde eş başkanlık sistemi uygulayacaklarını ve siyasi partide olduğu gibi bunda ısrarlı olmaları halinde eş başkanlık sisteminin yerel yönetimlerde de yasallaşabileceğini söyledi. Demirtaş, son 4 yılda yaklaşık 10 bin arkadaşlarının tutuklandığını, buna rağmen iyi hizmetler yaptıklarını söyledi.

"ARKADAŞLARIMIZDA ÇELİK KASA AYAKKABI KUTUSU ÇIKMADI"

Geçmişte Ak Parti ile cemaatin el ele vererek kendilerine yönelik operasyon başlattığını söyleyen Demirtaş, "Hükümet, BDP'li belediyeler başarılı olmasın diye köstek oldu. Bu kadar engellemeye rağmen başarılı olmamızın sırrı ise, hiç bir arkadaşımızın hırsız olmaması ve tutuklanan arkadaşlarımızın evlerinden çelik kasa ve ayakkabı kutularının çıkmamasıdır" dedi.

"BİZ PARALEL DEVLETTEN HESAP SORULSUN İSTİYORUZ"

Başbakan'ın son operasyonda paralel devleti bahene ettiğini söyleyen Demirtaş şunları söyledi:

"Başbakan paralel devleti bahane edebilir ama, yolsuzlukların üzerine gidip hesap sormaz ise o zaman paralel devletin ne yapacağını görür. Biz paralel devletten hesap sorulsun, bunu destekliyoruz. Derin devletin bir kısmı tasfiye edilmişti. Onun yerine paralel devlet geldi. Şu anda paralel devlet ve derin devlet işbirliği yapıyor. Paralel devletin hesabını görmek için önce kendilerinin hesap vermesi gerekir. Bakanların istifa etmesi ve görevden alması ile bu hükümet kendini kurtaramaz. Halka kendileri konusunda hesap verebilir hale gelmelidirler ki, ondan sonra paralel devletten hesap sorsunlar. AKP'nin hırsızlığı ve yolsuzluğu parelel devlet ile hesaplaşmasını engeller hale geldi. Paralel devlet AKP'yi feshedebilecek güçtedir."

"HOCA BEDDUA ETMİYOR, SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYOR"

Fettullah Gülen'in krizden sonra yaptığı beddualarla ile ilgili de konuşan Demirtaş, Gülen'in aslında beddua etmediğini savcıları ve yandaşlarını göreve çağrıldığını iddia etti. Aynı bedduanın Kürtlere de yapıldığını söyleyen Demirtaş, "Başbakan'ın demokrasi ve Kürt sorununun çözümü konusunda cesur olması ve radikal adımlar atması gerekir. Bunları yapamaz ise sonu iyi görünmüyor. Biz halkın umuduna alternatif bir gücüz. Umut BDP ve DHP'dir bunu yapacak gücümüz vardır. İmamın ordusu, Mustafa Kemal'in askerleri ve AKP'nin hırsızlarına bu halkı teslim etmeyeceğiz" dedi.

3 KARDEŞİ PKK BOMBASINDA ÖLEN ÖZDEMİR BATMAN'DA ADAY GÖSTERİLDİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasından sonra aday tanıtımına geçti. BDP Mardin'de Mardin Bağımsız Milletvetkili ve Dtk Genel Başkanı Ahmet Türk'ü, Siirt'te kapatılan DEHAP eski Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ı aday gösterdi.

Batman'da ise, PKK'nın 31 Temmuz'da döşediği mayının patlaması sonucu Salih, Sofi ve Sadi Özdemir adlı ağabeylerini kaybeden Sabri Özdemir'i aday gösterdi.PKK bu saldırıdan dolayı aileden özür dilemiş ve konu ile ilgili soruşturma başlattığını duyurmuştu. BDP, Bingöl'den Dr.İlhan Çakabay, Tunceli'den Mehmet Ali Bul ve Şırnak'tan Serhat Kadirhan'ı aday gösterdi.

BAYDEMİR'İN AÇIKLANMASI BDP-BUCAK GÖRÜŞMELERİNE TAKILDI

BDP tarafından yapılan yazılı açıklamada bugün Şanlıurfa Büyükşehir ve ilçe adaylarının da tanıtılacağı açıklanmıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye BaşkanıOsman Baydemir'i Şanlıurfa adayı olarak belirleyen BDP, Siverek İlçesi'nde Bucakailesi ile yaptıkları görüşmelerin sonuçlanmaması nedeniyle Şanlıurfa Merkez ve ilçe adaylarını önümüzdeki günlerde ayrı ve özel bir programla açıklancağı belirtildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık