Ana Sayfa Siyaset Demirtaş Şehit Ailelerine Seslendi

Demirtaş Şehit Ailelerine Seslendi

BDP grubunda konuşan Selahattin Demirtaş, yaşanan sürecin bir müzakere olarak adlandırılamayacağını ve atılması gereken ilk adımın Öcalan'ın İmralı'dan çıkarılması olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2013 Salı 07:05
Demirtaş Şehit Ailelerine Seslendi

BDP lideri Selahattin Demirtaş grup toplantısında konuştu. İşte Demirtaş’ın konuşmasından satır başları: 

Herkese özellikle büyük mücadele yürüterek süreci buraya getiren halkımıza ve bedel ödeyen dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Bu girişim bir AKP -BDP ortaklaşması değildir. Önceden birlikte oturup tartıştığımız bir süreç değildir. Bu AKP’nin İmralı’da Sayın Öcalan’la başlattığı bir süreçtir. 

İmralı’daki görüşmede tarafımıza KCK’ya halka iletilmiş bir yol haritası, takvimleştirilmiş bir program yoktur. Bu aşamada bize bizim aracılığımızla iletilmiş bir çarı ya da öneri yoktur. 

Ama görüşmeyi yapan Öcalan’da da bizde de bir çözüm kararlılığı vardır. Çözüm iradesinin güçlendiği yönünde bir tespitimiz vardır. 

Şu aşamada başlamış bir müzakere söz konusu değildir. Bunun arayışlarından söz edilebilir. Bu konuda net bir bilgiye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. 

Bundan sonraki gelişmeler hükümetin tutumuna bağlıdır. Taraflardan biri üzerine düşen görevi yapmış, samimiyetini ortaya koymuştur. Müzakereyi başlatmak istiyorsa bütün bu müzakere mekanizmalarının tamamlanması gerekir. KCK’nın sürece dahil edilmesi gerekir. Partimizin ve ilgili sivillerin de katılması lazım. Bu adımlar atılırsa ‘Kürt sorununda müzakere sürecine girilmiştir’ diyebiliriz. 

Hükümetin söyledikleri ve yaptıkları birlikte değerlendirildiğinde hükümetin niyeti sorgulanmalıdır. Gelinen noktada güvensizlik yaratıyor. 100 yıllık bir sorunu çözmek istiyorsa, hükümetin diline dikkat etmesi lazım. 

Askeri operasyonlar, hakaretler, bilindik dil devam edecekse kimse birbirini yormasın. Konuşulsun, tartışılsın ama kimse bu hükümetin ciddi bir tavrı olduğunu düşünmesin. ‘Yendik, ezdik, şimdi de teslim alacağız’ tavrıyla olmaz. İmralı da öyle demiyordunuz. Yenmiş bitirmişseniz neyin teslimini alıyorsunuz? Yok, silahsız bir yol istiyorsanız bu söylemlerden vaz geçmelisiniz. 

Bu süreçte atılacak en büyük adım ‘İmralı sistemini’ ortadan kaldırmaktır. Madem Öcalan muhataptır, o halde bu adımın gerekleri yapılmalıdır. Görüşme yapan heyet ve görüşülen heyetin koşulları arasında uçurum vardır. Bir tarafın hareket özgürlüğü var, diğer taraf 14 metrekarelik bir çukurda. Bire bir denk olmasa bile koşulların yakınlaştırılması lazım. Bundan Başbakan’ın İmralı’ya konulmasını değil, Sayın Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesini kast ediyoruz. 

Bir hafta on gün içinde bütün taraflar bu gelişmeyi isteyecektir. Yol ve yöntem tartışılabilir ama İmralı sistemi tamamen kaldırılmalıdır. Sayın Öcalan’ın KCK ve halkla doğrudan görüştürülmesi gerekir. 

Madem bu kritik aşamaya girdik, bütün bunların açıkça tartışılması gerekir. 

Sayın Öcalan’ın avukatlarının tutuklanma nedeni onunla görüşmek istemeleriydi. Madem görüşmeler başlamıştır, onların da serbest bırakılması gerekir. 

Böyle bir dönemde CHP ’nin destek sunması da değerli bir katkıdır. Bu sorumluluğu yerine getirmesi memnuniyet vericidir.

Buradan bütün şehit ailelerine sesleniyorum: bu savaşın en ağır faturasını siz ödediniz. Bunu her zaman hissettik, bu acıları yüreğimizde her zaman paylaştık. Evlat acısı en ağır acıymış. Yaşayanlar bilir. Allah başka hiç kimseye göstermesin. Sizin çocuklarınızın yani bizim kardeşlerimizin yitip gitmesinden her an acı duyduk bunu yürekten paylaştık. Sizin sunacağınız destek en büyük destektir. Kim saldırırsa saldırsın sizin erdemli duruşunuz bu kapıları tek başına açabilir. 

Hükümete baskı unsuru olmalısınız. En çok barışı siz hak ediyorsunuz ve barışı bu ailelere armağan etmek de boynumuzun borcudur. Bu yolda payımıza düşeni yapmak için elimizden geleni yapacağız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Kurumsal

İçerikYukarı Çık