Ana Sayfa Siyaset Demirtaş Urfa’da sert konuştu "İbo Can Derdinde, Akp Oy Peşinde"

Demirtaş Urfa’da sert konuştu "İbo Can Derdinde, Akp Oy Peşinde"

Şanlıurfa’da Nevruz kutlamasına katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Urfa’nın evladı İbrahim Tatlıses üzerinden partimizi vurmaya çalışıyorlar.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2011 Pazartesi 23:39
Demirtaş Urfa’da sert konuştu
Şanlıurfa’da BDP ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Urfa Demokrasi platformu tarafından düzenlenen Nevruz kutlamasına katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Urfa’nın evladı İbrahim Tatlıses üzerinden partimizi vurmaya çalışıyorlar. Tatlıses’i vuranlar tutuklandı devletin TRT’si, yandaş medya tatmin olmamış. Tatlıses can derdinde AKP oy derdinde bunu iyi görmek, iyi anlamak lazım” dedi.Şanlıurfa’da Nevruz çeşitli sivil toplum örgütlerinden oluşan “Urfa Demokrasi” platformu tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Barış ve Demokrasi Partisinin de destek verdiği kutlama adeta  Abdullah Öcalan lehine gövde gösterisine dönüştü.


Kentin Topçu meydanı semtinde sabah saatlerinden itibaren başlayan kutlamaya BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı cezaevinde ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın kız kardeşi Fatma Öcalan, BDP Eş Genel Başkan yardımcısı Meral Danış Bektaş, Ses Genel Başkanı Bedriye Yorgun'’unda aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluk katıldı.


Şanlıurfa’da Nevruz kutlamasına katılanlar sarı, kırmızı yeşil renkler ile Öcalan posterlerinin hakim olduğu alana oluşturulan polis noktasında üst aramalardan geçirildikten sonra alandı. Sahnenin yanına Abdullah Öcalan’ın büyük bir posterinin asıldığı dikkat çekerken, kutlamanın yapıldığı alanın çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı kalanda kalabalık sık sık "“Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan, Biji sero Apo, Öcalan Meclise, Suruç Ovası Apocular  yuvası" ” sloganı attı. Çatışmalarda öldürülen PKK'lar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulduğu sırada alanda bulunanlar zafer işareti yapıp marş söylediler.


 Konuşmasına alanda bulunanları Kürtçe selamlayarak başlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Ak Parti ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı eleştirdi.


Selahattin Demirtaş “Bu gün artık birlik beraberlik günüdür. Halkımız el ele verip kardeşçe kendi geleceğini yaratma günüdür. AKP’nin ve ondan öncekilerinin uyguladığı bütün politikalar bu halkı inkar etmeye yönelik politikalardır. AKP bu güne kadar hiçbir kentimizi teslim alamadı gün durma günü değildir. Üzerimizdeki operasyonlara, baskılara ,tutuklamalara rağmen kazanmamız gerekiyor. Her gün arkadaşlarımız göz altına alınıyor bütün bunların bir amacı var. Urfa AKP’ye teslim olsun diye. AKP’nin Valisine Emniyet Müdürüne sesleniyorum eyer ki siyaset yapmak istiyorsanız çıkarın üzerinizdeki üniformayı, jop’u panzeri meydana inin görelim el mi yaman bey mi yaman sizin önünüzde diz çöken namerttir  namert oğlu namerttir, Biz sizin Kenan Evreninizi gördük onlara teslim olmadık size mi teslim olacağız. Biz barış için kardeş kanı akmasın diye meydanlarda olacağız siz gençleri coplayacaksınız yok öyle. Başbakan savaş istiyorsa çıkıp desin ben sizi kandırdım bu iki yüzlüğü kabul etmiyoruz. Urfa’nın evladı Tatlıses üzerinden partimizi vurmaya çalışıyorlar tatlıses’i vuranlar tutuklanmış Devlet’in TRT’si yandaş medyası tatmin olmamış Tatlıses can derdinde AKP oy derdinde bunu iyi görmek iyi anlamak lazım. 12 Haziranda sandıklar meydana kurulacak o zaman göreceğiz el mi yaman bey mi yaman. 2011 Nevruzuyla başlattığımız bu demokratik yürüyüş zaferle sonuçlanana kadar, analara barış getirene kadar bize durmak haram olsun. Medyaları var, paraları var Valileri var ama bizim arkamızda halk var 2011 yılı bizim için çözüm yılıdır. 2012 nevruz ateşi daha özgür yanacak 2012 de Kürt sorunu kalmayacak. Urfa’nın evladı Öcalan özgürlüğünü bekliyor artık Öcalan İmralı da tutulmasın Biz bir çözüm sürecinden inşa sürecinden geçiyoruz Demokratik özerkliği bu inançla siz çözeceksiniz. AKP’den medet ummak gaflettir. Bütün haklımız tek yürek olsun ki karşımızda titreyecekse Başbakanın dizleri titresin” dedi.

(Kanal UrfaTV)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İYİ Parti'nin TBMM de yerleri hazırlandı

İYİ Parti'nin TBMM de yerleri hazırlandı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık