Ana Sayfa Siyaset DEMİRTAŞ'IN KOALİSYON TEKLİFİ: AK PARTİ-CHP

DEMİRTAŞ'IN KOALİSYON TEKLİFİ: AK PARTİ-CHP

Selahattin Demirtaş, hükümet formüllerini değerlendirdi. Demirtaş, ilk seçenek olarak AK Parti-CHP koalisyonunun düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2015 Salı 11:41
DEMİRTAŞ'IN KOALİSYON TEKLİFİ: AK PARTİ-CHP

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet senaryolarıyla ilgili, "Bence iki başlıkTürkiye 'de acilen tartışılmalı. İlki, Başbakan Davutoğlu verdiği söz gereği istifa etmeli ve çekilmeli. Çünkü kendisi 'Tek başımıza iktidar olamazsak, istifa edeceğim.' demişti. Halka verdiği sözü tutmalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hükümet kurma görevini AKPiçinden başka bir isme vermeli." dedi.

"CHP, SORUMLULUKTAN KAÇMAMALI"

Demirtaş'ın "Koalisyonun olası partileri kim olur?" sorusuna yanıtı ise, "CHP, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak amacıyla oluşacak bir koalisyon ihtimalini değerlendirmeli. AKP-CHP koalisyonunun tartışılması teamüller gereği ilk olması gerekendir. CHP sorumluluktan kaçmamalı." oldu.

2007 seçimlerinde Diyarbakır, 2011 seçimlerinde Hakkâri, 7 Haziran 2015 seçimlerinde İstanbulMilletvekili seçilerek üçüncü kez parlamentoya giren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hükümetformüllerini değerlendirdi.

Demirtaş, ilk seçenek olarak AK Parti-CHP koalisyonunun düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

YENİ ANAYASA, SEÇİM KANUNU, BARAJ, GÜVENLİK YASASI…

"AK Parti-CHP koalisyonunun gerçekleşmemesi halinde tavrınız ne olur?" sorusuna da Demirtaş şu yanıtı verdi: "Bütün seçenekler sırası geldiğinde değerlendirilir. Biz AKP ile koalisyon yapmayacağımızı söyledik. Fakat Türkiye'de istikrarsızlık doğmaması, oluşmaması için elimizden gelen çabayı da gösteririz. Azınlık hükümeti de dahil... Ancak birinci ve ikinci partinin koalisyonu şu aşamada teamüllere en uygun seçenek. Biz de HDP olarak acilen 'Yeni anayasa, seçim kanunun değişmesi, barajın düşürülmesi, güvenlik yasasının kaldırılması' konusunda gereken desteği veririz. Fakat şu kabul edilmeli ki seçimlerTürkiye'yi AKP'nin hükümdarlığından kurtarmış, Türkiye'nin önünü açmıştır."

Selahattin Demirtaş'ın, Çözüm Süreci ve HDP'nin seçmenine ilişkin değerlendirmeleri ise şöyle oldu:

"ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDER"

"Hükümet cephesinden Çözüm Süreci'ne ilişkin yapılan açıklamalar istikrarlı değil. 'Çözüm Süreci bitti' diyen, 'Devam edecek' diyen var. Kimi 'Masa var' diyor kimisi 'Yok' diyor. AKP bozgun yaşıyor. Ancak Çözüm Süreci devam edecek. Daha güçlü bir şekilde devam etmesi de diğer partilerin de Çözüm Süreci'nin arkasında durmasına bağlı. Ciddi bir felaket senaryosuyla karşı karşıya değiliz. Önümüzdeki günlerde hükümetin şekillenişine bağlı olarak Çözüm Süreci yeniden masaya yatırılır. Heyetimiz de gelecek hafta içinde İmralı'ya gitmek için başvuracak. Yeni bir hükümet kurulana kadar Adalet Bakanı görevinin başında ne de olsa. Çünkü İmralı görüşmelerinin acilen devam etmesi gerekiyor.

"OY VERENLER PİŞMAN OLMAYACAK"

HDP'nin aldığı bütün oylar, AKP'nin durdurulması için değildi. Özgürlükçü bir anayasa, demokrasi, ezilenden, emekten yana politikalar için de verildi. Biz de istikrarlı çizgimizi sürdürdükçe emanet olarak nitelendirilen oyları, haliyle de seçmenimizi HDP'li yapacağız. Onları HDP'de kalıcı kılmak için çaba göstereceğiz. Ancak şunu söyleyebilirim ki hiç kimse HDP'ye oy verdiği için pişman olmayacak."

AKP-CHP KOALİSYONU TARTIŞILMALI

"Koalisyonun olası partileri kim olur?" sorusuna yanıtı, "CHP, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak amacıyla oluşacak bir koalisyon ihtimalini değerlendirmeli. AKP-CHP koalisyonunun tartışılması teamüller gereği ilk olması gerekendir. CHP sorumluluktan kaçmamalı." oldu. Demirtaş, "Birinci ve ikinci partinin koalisyonu değerlendirilmeli.Cumhurbaşkanı, AKP'li birine görev verdiğinde CHP anamuhalefet partisi olarak 'Hayır. Bize gelmeyin.' dememeli. İlk etapta CHP'ye düşer bu sorumluluk. CHP de bunu değerlendirmeli. Yeni anayasa konusunda tüm partiler de sorumluluk üstelenmeli, olası hükümete bu doğrultuda katkı vermeli." dedi. (Kaynak: Hürriyet)

YORUMLAR
  • yorum2015-06-10 12:07:30Urfadan

    Partinizden dünden beri her aklına gelen aklına geldiği gibi konuşuyor, hanginize inanacağımızı şaşırdık. Lütfen kendi içinizde bir toplantı yapıp oturup konuşun karar alın ve varılan sonucu parti olarak açıklayın ve tüm partilileriniz de bu şekilde hareket etsin, canı isteyen aklına geleni sabah akşam başka başka yerlerde başka şekilde söylemesin, dışarıya dağınık bir imaj veriyorsunuz.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık