Ana Sayfa Siyaset Demirtaş'tan Bahçeli'ye Anadil Cevabı

Demirtaş'tan Bahçeli'ye Anadil Cevabı

"Eğer senin karnını doyurmuyorsa Türkçe'yi Anayasa'dan çıkar" diyerek Bahçeli'ye yüklenen Demirtaş, "50 yıl daha anadil hakkımız için bekleyemeyiz" dedi. Demirkaş, Cizre'deki yurt baskınıyla ilgili olarak partilerinin ilişkilendirilmesine de karşı çıktı.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2011 Çarşamba 01:54
Demirtaş'tan Bahçeli'ye Anadil Cevabı
Hakkari'de BDP'nin desteklediği adayların düzenlediği mitingde konuşan Demirtaş, Cizre'de öğrenci yurduna molotofkokteyli atılması sonucu 3 öğrencinin yaralanması olayına değinerek, ''Bakın Cizre'de üzücü bir olay oldu. Türkiye'nin değişik yerlerinde olaylar oldu. Biz bu çatışmalarda, bu savaşta çocuklar zarar görsün istemeyiz. Bunlar üzücü olaylardır. O öğrenci yurtlarında meydana gelenler üzücü olaylardır. Asla olsun istemeyiz. Bu olayların asla partimizle de bağlantısı kurulamaz'' diye konuştu.

"SEN DE TÜRKÇE'Yİ ÇIKAR ANAYASA'DAN"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Diyarbakır mitingine de değinen Demirtaş, şunları söyledi:

''Şimdi birileri çıkmış anadilde eğitim olsa karnınız doyar mı? Anadiliniz anayasaya yazılsa karnınız doyar mı? E o zaman sen de çıkar anadilini anayasadan. Seninki karın doyurmuyorsa, bizimki de doyurmaz. Sen de Türkçe'yi çıkar anayasadan. Ben şimdi bu zihniyete soruyorum. Bu zihniyet 50 yılda 'Kürt yoktur'dan, 'anadil karın doyurmaz'a geldi. Şimdi biz sizi 50 yıl daha bekleyemeyiz. 50 yıl daha sizin anadilimizi kabul etmenizi ve kendi yönetim hakkımızı kabul etmenizi bekleyemeyiz Kusura bakmayın.''

Demirtaş, barıştan yana olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bu halk Türkiye içerisinde birlikte yaşamaktan yanadır. Bölünmekten yana değil. Ama kendi toprağında, anavatanında kendini yönetecek. Özerklik budur. Bu halk savaştan yana da değil. Bu halk barış istiyor. Ama barış onurlu bir barış olacak. Türk halkı bilmelidir ki Kürt halkı Türk halkına düşmanlık etmedi. Arkasından hançerlemedi. Köyünü yakmadı dilini yasaklamadı. Kendi anavatanında Türk halkını göçe zorlamadı. Binlerce evladını siyasi amaç ile tutuklayıp içeri atmadı.

Bu nedenle Türk halkı, Kürt halkının kardeşliğini bilmeli ve kardeşlik eşit hukuk ile olur diyebilmelidir. Biz bütün Türk halkından bu dönemde destek bekliyoruz. Ülke bölünmesin isteniyorsa, savaş bitsin isteniyorsa, ülkeye demokrasi gelsin isteniyorsa, gerçekten eşit kardeşlik olsun isteniyorsa, Türk halkından destek bekliyoruz. Oylarını vermeseler bile dualarını bizden esirgemesinler. Bu savaşta evlatlarını kaybetmiş Türk anaları dualarını bizden esirgemesin. Biz çünkü onlara barışı armağan edeceğiz onlara özgürlüğü armağan edeceğiz. Türk halkından da beklentimiz budur.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık