Ana Sayfa Siyaset Demirtaş'tan Başbakanla "Muhteşem" Polemik

Demirtaş'tan Başbakanla "Muhteşem" Polemik

BDP eski Genel Başkanı Demirtaş, Gaziantep mitinginde Muhteşem Yüzyıl Dizisiyle Erdoğan'a Yüklendi.

Giriş Tarihi: 5 Haziran 2011 Pazar 15:13
Demirtaş'tan Başbakanla
BDP eski Genel Başkanı ve Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendini padişah ilan ettiğini öne sürerek, "Sana Sultan Süleyman'ın değil, Hürrem Sultan'ın bile kostümü kalmayacak" dedi.

Gaziantep İstasyon Meydanı'nda düzenlenen 'Özgürlük Buluşması' mitinginde konuşan Demirtaş, alanda bulunan kalabalığa, Demokrasi için, haklarınızı kazanmak için, özerklik ve yıllardır elinizden alınan özgürlüğünüz için 12 Haziran'da sandığa gidin ve büyük bir oy patlaması ile bağımsız milletvekili adayımız, Akın Birdal'ı Meclis'e gönderin dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini padişah ilan ettiğini, 1 oy uğruna ülkede bölücülük yaptığını savunan Demirtaş, "Biz konuşunca bölücülük yapmış oluyoruz. Ama başbakan konuşunca hiçbir şey yok. Asıl bölücülüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. Ülkede yargıyı ele geçirdi, basını istediği gibi yönlendiriyor, işaret ettiği kişiler hakkında soruşturma açılıp cezaevlerine gönderiliyor. Başbakan herhalde 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini çok fazla izliyor. Kendini padişah ilan etmiş. Merak etme Başbakan, sana Sultan Süleyman'ın kostümü değil, Hürrem Sultan'ın kostümü bile kalmayacak" diye konuştu.
CHP ve MHP'ye de yüklenen Demirtaş, üç partinin savaş tezkeresi için mecliste işbirliği yaptığını, bu partilerden CHP ve MHP'nin işin içinden sıyrılmaya çalıştığını vurgulayarak, "Savaş için tezkere çıkarılırken hepiniz orada el kaldırmadınız mı ' Şimdi ne oldu da her şey değişti. Bu halk tüm onları unuttu mu' sanıyorsunuz. Hiç merak etmeyin 12 Haziran'da onların hesabı sandıkta sorulacaktır" diye konuştu.

Türkiye'de, Başbakan'ın istediği gibi yayın yapan ve yazı yazan, yayın organları ve gazetecilerin olduğunu, ancak bir gün bu insanların yanlış yaptıklarını anlayıp bu halktan özür dileyeceklerini de anlatan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir zamanlar faili meçhul cinayetleri yazmayanlar, Doğu ve Güneydoğu'daki olayları kaleme almayanlar çıkıp özür dilediler. Şimdi de Başbakan'ın istediği yazıları yazanlar da 5-10 yıl sonra çıkıp bu halktan özür dileyecekleri" belirtti.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın pankartının açıldığı ve sık sık Öcalan lehine sloganların atıldığı mitingin ardından BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Gaziantep Bağımsız Milletvekili adayı Akın Birdal ve il ilçe yöneticileri ile birlikte alanda bulunan kalabalığı selamladıktan sonra sanatçı Suavi konser verdi.(Haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star