Ana Sayfa Urfa Haberleri 'Demokrasi'de Kadın İzleri'(foto)

'Demokrasi'de Kadın İzleri'(foto)

Şanlıurfa'da -GAP BKİ'nin yürüttüğü ''Türkiye'nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki Kadınların ve Kadın STK'larının Güçlendirilmesi Projesi'' kapsamında düzenlenen, ''Demokrasi'de Kadın İzleri'' atölye çalışmaları, Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2011 Salı 13:17
'Demokrasi'de Kadın İzleri'(foto)
GAP Bölge Kalkınma İdaresince (BKİ) yürütülen, ''Türkiye'nin Az Gelişmiş Bölgelerindeki Kadınların ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Güçlendirilmesi Projesi'' kapsamında düzenlenen, ''Demokrasi'de Kadın İzleri'' atölye çalışmaları, Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğince, ''Demokrasideki kadın izlerine dikkat çekmek, bu izleri meclise taşımak ve kadın örgütleri ile parlamento arasındaki diyaloğu güçlendirmek'' için uygulanan ve 2010'da 17 kentte yürütülen çalışmanın, bu yıl da Edirne, Bursa ve Samsun'un ardından son durağı Şanlıurfa oldu.
Burada GAP BKİ iş birliğiyle, GAP illerindeki kadın STK temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen atölye çalışmalarında, ''GAP kadını'', ''kadın hareketi tarihi'', ''örgütlenme biçimleri'', ''siyasal katılım'', ''toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden kentsel yaşam ve yerel siyasete katılım'' ile ''sivil toplum kuruluşlarının yasama sürecine katılımı'' konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

-''Milletvekilleriyle konularımızı mecliste tartışacağız''

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Genel Koordinatörü Sevna Somuncuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneklerinin benzer çalışmaları daha önce Türkiye'de 30'un üzerindeki ilde gerçekleştirdiklerini, GAP BKİ'nin davetiyle de bölgeye gelerek, daha fazla kadınla iletişime geçme imkanını bulduklarını dile getirdi.
Kadının sesini daha fazla duyurabilmek amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Somuncuoğlu, şunları kaydetti:
''GAP illerinden gelen temsilci kadın arkadaşlarımızla birlikte atölye çalışmaları yaptık. Amacımız, Ankara'daki merkezi yönetimi, kadınlar olarak yerelden nasıl yönetebileceğimize yönelik çalışmalar yapmaktı. Kadınların seslerini duyurabilmek için mecliste hangi araçları kullanabiliriz, bunun egzersizlerini yaptık. Burada çeşitli yöntemlerle, pratik çalışmalar yaptık. Eminim çalışma gruplarından daha sonra kanun tasarısı değişiklikleri, soru önergeleri, araştırma önergeleri talebi çıkacaktır. Final toplantımızı da şubat ayında TBMM'de yapacağız, bütün bu çalışmalara katılan temsilcilerimizle birlikte meclise giderek, milletvekilleriyle konularımızı tartışacağız. Onlarla çözüm yollarımızı birlikte arayacağız hatta çözüm noktasında baskı grubu da oluşturacağız.'' 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık